לדלג לתוכן

Data Mart

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Data mart או מרכול נתונים הוא בסיס נתונים המשמש לעיבודים אנליטיים ודווחי בינה עסקית. ה-Data mart דומה למחסן נתונים מבחינת תכונותיו וסוגי העיבודים המתבצעים עם נתוניו. הגורמים המבחינים בינו לבין מחסן נתונים הם טווח הנתונים והגודל. בעוד שמחסן נתונים מתייחס לנתונים של כל המערכות וקווי העסקים של הארגון, מכיל ה-Data mart נתונים המתייחסים רק לחלק מהעסקים ולחלק מהמערכות של הארגון. במובן זה ה-Data mart הוא מעין מחסן נתונים של ארגון פנימי המהווה חלק מהארגון. ניתן למצוא בארגון מספר Data marts.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילת דרכם של בסיסי נתונים אנליטיים בארגונים הייתה באמצעות מחסני נתונים. כשהתברר כי הקמת מחסן נתונים לארגון הוא תהליך קשה, ארוך ויקר, שבמקרים רבים קיים קושי בהצדקת התועלת בהקמתו, התחילו ארגונים את התהליך בהקמת Data marts. הרעיון היה להשתמש ב-Data mart כפרויקט חלוץ למחסן הנתונים, להפיק תועלות מדידות לארגון בטווח זמן קצר יחסית ולפרוס את הקמת מחסן הנתונים על פני פרק זמן ארוך יותר ובהתאם לחלק את המשאבים הנדרשים להקמתו על פני יותר שנים.

חלק מהארגונים נשארו עם Data marts שלא התפתח מהם מחסן נתונים.

התשובה לשאלה האם להסתפק בבניית Data marts או לבנות מחסן נתונים כלל ארגוני? תלויה במהות הארגון הספציפי המיישם פתרון בתחום זה. התשובה יכולה להיות גם הקמת שני סוגי המאגרים. הוויכוח בהקשר זה דומה לוויכוח בשאלת ביזור מול ריכוז בהקשרים אחרים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]