LAMP (תשתיות תוכנה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף LAMP)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

LAMP - ראשי תיבות של ארבע תוכנות חופשיות ששילובן הוא בסיס תוכנה שעליו מבוססים שרתי אינטרנט ואתרי אינטרנט רבים (ובהם גם אתרי קרן ויקימדיה).

פירוש ראשי התיבות הוא:

סקירה כללית של אבני היסוד של LAMP והסביבה שבה הוא רץ, יחד עם אפשרויות לניהול מטמון.

יתרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • עלות בעלות נמוכה יחסית הנובעת מכך שהתוכנות הן תוכנות קוד פתוח ולכן זולות יותר. על ידי השילוב של מערכת ההפעלה לינוקס, שרת האינטרנט אפאצ'י, בסיס הנתונים MySQL ואחת משפות התסריט החופשיות, ניתן להקים שרת אינטרנט פעיל בצורה פשוטה, יציבה ובטוחה (וללא תשלום לספקי התוכנה). מסיבות אלו, על-פי חלק מהסקרים, אתרים רבים פועלים באמצעות בשילוב זה. השימוש ב LAMP נפוץ במיוחד בקהיליות של ווב 2.0 הבנויות על עיקרון של השתתפות בתכנים בדומה לאותו עיקרון לגבי תוכנה בפרויקטי קוד פתוח. בנוסף לכך, מכיוון שכל התוכנות חופשיות, הורדתן מן האינטרנט חוקית, וניתן להקים את השרת ללא צורך בתשלום על חלקי תוכנה, בניגוד לחבילת תוכנה קניינית, שעלות הרכישה והרישיונות המתלווה לה גבוהה מאוד.
  • גמישות יצרן תוכנה מגביל את אופני מימוש הארכיטקטורה, באמצעות קביעת המוצרים הבסיסיים המרכיבים אותה ואופנים מומלצים למימושם. חוסר השליטה של גורם מסחרי ב-LAMP מגדילה את הגמישות שהיא מציעה. כך ניתן להפעיל ארכיטקטורות שונות המבוססות רק על חלק ממרכיבי LAMP, בצירוף מרכיבים חליפיים.
  • התאמה טובה ליישומי Web. אף על פי שכל אחת מהתוכנות הללו נכתבה באופן עצמאי, ללא תיאום ביניהן, ניתן להשתמש בהם באינטגרציה מלאה והם נחשבות יחסית למאובטחות, עם מעט פרצות אבטחה.

חסרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • רמת האינטגרציה בין המרכיבים של LAMP פחותה מרמת האינטגרציה של פתרונות יצרנים[דרוש מקור]. התפתחות הרכיבים השונים של LAMP, נעשית על ידי גורמים שונים, ללא תיאום ביניהם, לפיכך חסר בסיס טכנולוגי משותף לרכיבים ואין מפת דרכים טכנולוגית לשילוב טוב יותר בין הרכיבים. בהקשר של LAMP, חלק מהמרכיבים פותחו על בסיס רישיון (GPL (Linux, MySQL וחלקם בעלי מנגנוני רישוי אחרים ( Apache, PHP). קושי אפשרי שעשוי להיווצר הוא שהזכויות הקנייניות של המוצר MySql בשליטת חברה בעלת מטרות רווח (Oracle) ולכן Oracle תוכל להתחיל למכור את המוצר ולא לאשר שימוש פתוח בו.
  • תמיכה, בגלל חוסר בכתובת אחת לפתרון בעיות, עשויה בחלק מהמימושים של ארכיטקטורה לדרוש יותר תמיכה וצורך באנשי מקצוע[דרוש מקור: יש לא מעט יצרני תוכנה שמוכרים מוצרים שלמים עם תמיכה טובה]. לכך עשויה להיות משמעות ישירה של עלויות תחזוקה ופיתוח גבוהות יותר, כמו גם משמעות של עלויות עקיפות כתוצאה מהארכת משך הזמן לפתרון בעיות. בארגונים שלהם יכולת תמיכה מוגבלת במימוש הארכיטקטורה והיישומים שלהם מורכבים, העלות עלולה להיות גבוהה מעלות של ארכיטקטורת תשתית הבנויה על מוצרים מסחריים[דרוש מקור].

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור השם LAMP, הוא בכתבה לעיתון שנכתבה על ידי מיכאל קונז[1] בשנת 1998, ובה ניסה להדגים את הכוח הנתון בשילוב של LAMP. כיוון שקונז חשב שקהל הקוראים יאהב ראשי תיבות, הוא יצר ראשי תיבות בעלי משמעות, LAMP (באנגלית: מנורה), כותרת הכתבה, "Let There Be Light", פירושה "ויהי אור".

וריאציות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכוון שמדובר בשילוב מומלץ של רכיבים, ישנם מנהלי שרתים רבים שעושים שימוש רק בחלק מהתוכנות הכלולות ב-LAMP ומכאן שנוצרו וריאציות של חבילת התוכנה הזו, שבהן הוחלף אחד מארבעת הרכיבים ברכיב אחר (חופשי או קנייני). למשל כזו המכילה את מערכת ההפעלה BSD במקום לינוקס, כזו שעובדת על "חלונות" ונקראת WAMP, כזו שעובדת על בסיס נתונים שונה, למשל LAPP המשתמש בבסיס נתונים PostgreSQL כתחליף ל-MySQL וכזו המרחיבה את ארכיטקטורת התשתית ליישומים שאינם דווקא באינטרנט באמצעות שרת אפליקציות של קוד פתוח, למשל LAMPJ באמצעות הוספת שרת אפליקציות Jboss.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]