לדלג לתוכן

שפת תסריט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שפת תסריטאנגלית: Scripting language) היא שפת תכנות לכתיבת תסריטים (סְקְרִיפְּטִים). תסריט הוא תוכנית מחשב הנכתבת על מנת למכן ביצוע משימות, שאחרת נדרש היה לבצען ידנית, על ידי משתמש בסביבת תוכנה.

תסריטים נכתבים ומורצים באופן מיידי, ללא צורך בהרצת מהדר או מקשר, ופעמים רבות הם נכתבים בידי האדם שגם יעשה בהם שימוש. התוכנה המריצה תסריטים מכונה מפרש והיא מקבלת כקלט את קוד המקור של התסריט, או פקודות ביניים כדוגמת Bytecode אם כי במקרים אחרים (כגון לואה) מדובר על שפות דינמיות. סביבות התוכנה שהתסריטים נכתבים עבורן, הן בדרך כלל תוכנות העוברות הידור, ובניגוד לתסריט, למשתמש לא ניתנת האפשרות לצפות או לשנות את קוד המקור שלהן.

מגוון רחב של שפות תסריט מתאים לשימושים רבים. מחד, ישנן שפות המותאמות לפתרון בעיה בתחום צר ומן הצד השני קיימות שפות תסריט לשימוש כללי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שפות התסריט צמחו משפות העיבוד באצווה של המחשבים המרכזיים משנות ה־50 של המאה ה־20. מחשבים אלו לא היו אינטראקטיביים ושפות כדוגמת JCL שימשו להעברת רצף של פקודות. שפות התסריט הראשונות שפותחו בשנות ה־60 עבור המעטפת של מערכות הפעלה סיפקו שיפור ניכר בשימושיות והציגו לראשונה את השימוש בהחלפת מחרוזות תוך כדי ריצת התסריט. דוגמה למערכת הפעלה שכללה שפת תסריט למעטפת היא Multics, מסוף שנות ה־60. מאז כמעט כל מערכת הפעלה כללה שפת תסריט אחת לפחות.

החל משנות ה־80 נפוצו שפות תסריט לשימוש כללי, כדוגמת TCL או לואה שנועדו להיטמע בכל סביבת הרצה ולמזג בין חלקי תוכנה שונים שייתכן ואף פותחו בשפות שונות. שפות תסריט אחרות כדוגמת Visual Basic for Applications משנות ה־90 נועדו למכן תהליכים בכלי תוכנה מבוססי ממשק משתמש גרפי ואף לאפשר תסריטים המשלבים כמה כלים התומכים בשפה.

כלי תוכנה עשויים לכלול תמיכה במספר שפות תסריט בו זמנית. לדוגמה, דפדפנים תמכו בעשור הראשון של המאה ה־21 בדרך כלל בשפת JavaScript ובשפה נוספת כדוגמת VBScript, במקרה של אינטרנט אקספלורר.

סוגי שפות תסריט[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות כמה סוגי שפות תסריט והמוכרות שבניהם הן Perl, Python ו־JavaScript

דוגמה לקוד בפייתון:

def print_smaller_num():
  first_num = 1
  second_num = 2
  
  if first_num <= second_num:
    print(first_num)
  else:
    print(second_num)

דוגמה לקוד Perl:

$name = "Larry";
$index = 45;

דוגמה לקוד JavaScript:

function logSmallerNum() {
  var firstNum = 1;
  var secondNum = 2;
  console.log(firstNum + secondNum);
}

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שפת תסריט בוויקישיתוף