אבטחה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אבטחה היא סך הפעולות והאמצעים המושקעים על מנת להגן על נכסיו של אדם או ארגון ובכלל זה: חיי אדם, רכוש, תהליכים, מוניטין ומידע כנגד פעולות זדון מכוונות המבוצעות על ידי אדם או ארגון עוין.

ייעוד האבטחה הנו לאפשר תפקוד תקין והמשכיות עסקית של ארגון או תפקוד תקין וחופש תנועה של אדם ומכאן, שהאבטחה איננה מטרה כשלעצמה אלא באה לשרת את הארגון או האדם ולסייע לו להגשים את מטרותיו.

על כן, על פעילות האבטחה להשתלב באופן אופטימלי בפעילות החברה, ארגון והמתקן ולאפשר להם לנהל את שגרת חייהם  

אבטחה נעשית בהקשרים מגוונים:

  • אבטחת אישים: הגנה על אדם מפני איום על חייו.
  • אבטחת מבנה: הגנה על מבנה מפני כניסה לא מבוקרת אליו ומפני גניבת רכוש מתוכו.
  • אבטחת יישובים: אבטחה של יישוב שלם מפני כניסה לא מבוקרת אליו ומפני עשיית מעשי פשע בתוכו.
  • אבטחת מידע: הגנה על מידע מפני גישה לא מורשית אליו.

לאבטחה של מבנים ויישובים משמשים בעיקר גדרות המקיפות את המבנה או היישוב, מצלמות טלוויזיה במעגל סגור המאפשרות השגחה מרחוק על האזור והקלטת הנעשה לתחקור מאוחר יותר, דלתות הנעולות במנעולים, ושומרים הניצבים בפתחי המקום או מפטרלים סביבו.

לאבטחה של רכוש קטן בגודלו ויקר ערך משמשת כספת, שבה מאוחסן רכוש זה.

לאבטחת אישים משמשים בעיקר שומרי ראש, הצמודים לאדם המאובטח בכל אשר ילך, וכן אמצעי הגנה פיזיים, כגון אפוד מגן או מכונית משוריינת, המגנים על גופו.

לאבטחת מידע משמשים אמצעי הגנה פיזיים, להגנת המבנה שבו נמצא המידע, ובעיקר אמצעי אבטחה לוגיים, המונעים גישה לא מבוקרת אליו באמצעות רשתות תקשורת.

לענין זכויות המאבטחים - כעובדים - ראה את צו ההרחבה בענף השמירה והאבטחה, שניתן על ידי שר הכלכלה ביום 26.10.2014, ופורסם בילקוט הפרסומים 6899, התשע"ה, עמ' 250.