אוניברסיטת טהראן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אוניברסיטת טהראן, בניין המחלקה לספרות ופילוסופיה, תחת מעטה שלג

אוניברסיטת טהראןפרסית: دانشگاه تهران) היא האוניברסיטה הגדולה והותיקה באיראן. ספריית האוניברסיטה נחשבת כספרייה הגדולה ביותר באיראן. האוניברסיטה נוסדה בשנת 1934 ולומדים בה כיום 32,000 סטודנטים.

מיקומה של האוניברסיטה בטהראן, המהווה את המרכז הפוליטי, הכלכלי והחברתי של המדינה, מעלה את חשיבותה ויוקרתה. האוניברסיטה מארחת סמינרים ומפגשים יוקרתיים רבים.

האוניברסיטה, שנוסדה באופן פורמלי בשנת 1934, מבוססת על מוסדות לימוד איראניים ותיקים יותר, העיקרי בהם היה "דאר אל-פונון" (Dar al-Funun), שנוסד בשנת 1851 על ידי האמיר קאביר. ב-1925 הכריז על עצמו רזא ח'אן כשאה, ובתקופת שלטונו התבצעו רפורמות רבות, ביניהן מינוי שר חינוך ותרבות בממשלתו, ותחילת בנייתו של הקמפוס החדש לאוניברסיטת טהראן.

האוניברסיטה נוסדה בתחילה כמקום לימוד לגברים בלבד, כפי שהיה מקובל במוסדות הלימודים העתיקים באיראן. הדבר שונה ב-1937, כאשר בהחלטת השלטונות הורשו נשים ללמוד בה. בשנת 1986 הופרד מאוניברסיטת טהראן "בית הספר למדעי הבריאות", על 13,000 תלמידיו, והוקם כמוסד אקדמי נפרד, אך עדיין קיים קשר קרוב בין שני המוסדות.

הרפובליקה האסלאמית של איראן מתהדרת באוניברסיטת טהראן כאחד המקומות החשובים שבהם נעשה שילוב בין אסלאם ומדע, ותמונתה של אוניברסיטת טהראן אף מופיעה על גבי שטר של 500 ריאל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]