אינקובטור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פג ישן באינקובטור בבית חולים

אינקובטוראנגלית: Incubator) הוא שם כולל למספר מכשירים המשמשים בביולוגיה, ברפואה ובתחומים אחרים, ושתפקידם לספק תנאים אחידים של טמפרטורה ולחץ ליצורים שונים.

אינקובטור לתינוקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינקובטור, בין היתר, משמש פגים שנולדו טרם עת או תינוקות הלוקים במחלה כלשהי. מערכת החיסון של פגים ותינוקות מסוימים חלשה למדי, האינקובטור מונע חדירת זיהומים למרחבם ושומר על טמפרטורה ולחות מתאימים. לעתים מוזרם חמצן אל תוך האינקובטור כדי לסייע לריאותיו החלשות של הרך הנולד בנשימה.

אינקובטור במיקרוביולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינקובטור במעבדה ביולוגית

במיקרוביולוגיה, אינקובטורים משמשים למתן תנאים אופטימליים לגדילה של מיקרואורגניזמים; אינקובטור במיקרוביולוגיה קרוי בעברית חֲמַ‏מִית. חיידקים, פטריות, נגיפים ופרוטיסטים נזרעים במעבדה על מצע גידול הנמצא בצלחת או במבחנה; ליצורים שונים קיימת טמפרטורה שונה שבה גידולם הוא המהיר ביותר. ההבדל נובע מהרכב וסוג החלבונים בתא של היצור. חלבונים הינם רגישים לשינויי טמפרטורה; שינוי קיצוני עלול לגרום להרס המבנה המרחבי שלהם (דנטורציה) להפסקת פעולתם, ואם תפקידם בתא חשוב—להפסקת גדילתו או למותו. החיידק הנחקר ביותר בביולוגיה, Escherichia coli, למשל, גדל בצורה מיטבית בטמפרטורה של 37 מעלות צלזיוס.

אינקובטור בזואולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזואולוגיה (ובפרט: אורניתולוגיה) ובחקלאות משמשים אינקובטורים למתן טמפרטורה אחידה לביצי עופות, במקרה והעוף ההורה אינו נמצא. אינקובטור המשמש בתפקיד זה נקרא בעברית מַ‏דְגַּ‏‏רָ‏ה (מילה זו אינה מקובלת בשני השימושים שלעיל). הדבר נעשה בשני מקרים:

  • זואולוגים מוצאים לעתים ביצי עופות נטושות בטבע. היות שלעובר המתפתח בביצה אין סיכוי לשרוד מבלי שאמו תדגור על הביצה, מניחים החוקרים את הביצים באינקובטור. התהליך מבוצע בעיקר במקרים של עופות נדירים. ההדגרה המלאכותית מבוצעת לעתים קרובות בגני חיות, המצוידים לרוב באינקובטורים.
  • בחקלאות משתמשים במדגרות גדולות ממדים כדי לגרום לאלפי אפרוחים לבקוע מביציהם תוך זמן קצר. רוב החקלאים אינם מניחים לעופות (בעיקר: תרנגולים) להתרבות בדרך טבעית, שכן הדבר אורך זמן רב ועלול לגרום להפסד כספי. באמצעות שליטה על הטמפרטורה המסופקת לביצים יכול החקלאי לזרז או לעכב את הבקיעה; האינקובטור מאפשר הדגרה של אלפי ביצים מבלי להזדקק להורים.