גליסנדו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הוראת הנגינה גליסנדו

גליסנדואיטלקית Glissando, ברבים: גליסנדי, בעבר גם גליש), במוזיקה, הוא גלישה מהירה בין רצף של תווים עוקבים. ניתן לדמות מעבר זה כמגלשה חלקה, בניגוד להשמעת הצלילים אחד אחרי השני כמין מדרגות או שלבים בסולם.

הגליס נתפס כאלמנט עממי במוסיקה, וככזה הוא מרבה להופיע במוסיקה עממית, בג'אז מוסיקת כלייזמרים, ועוד.


כלי הנגינה מתחלקים לכלים בהם ניתן להשמיע צלילים בגבהים שונים (שכוונו מראש) כמו פסנתר או חליל. ולכלי נגינה בהם הנגן קובע את הגובה בעת הנגינה כמו כלי קשת או טרומבון. בנוסף, בכלים רבים שהצלילים בהם מוגדרים, ניתן לשחק מעט עם הגובה לכאן או לכאן לדוגמה בחליל בעזרת השפתיים או האויר.

כלים בעלי צלילים מוגדרים מראש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכלי מקלדת משיגים את אפקט הגלישה על ידי החלקת האצבעות על קלידי הפסנתר (או כל כלי מקלדת אחר). בכלים אלו, לא שומעים את כל הגבהים שבין התו ההתחלתי והסופי, אלא את גבהי התווים שקיימים בכלי ולכן הגליס שמתקבל אינו רציף. בדרך כלל, שומעים רק את הקלידים הלבנים, שכן נוהגים להחליק את האגודל או את האצבעות רק עליהם. שיטה נוספת לגליסנדו בכלי מקלדת היא על ידי החלקת פרק כף-היד, אך זו נפוצה בעיקר באורגנים חשמליים, לרוב באורגן האמונד.

גליסנדו של אוקטבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גליסנדו זה, שמבוצע על כלי מקלדת, הוא למעשה גליסנדו כפול, הנעשה על ידי שמירת מרחק קבוע של אוקטבה בין האגודל והזרת בזמן הגלישה. שמירת המרחק המדויק דורשת מאמץ די רב, והתאמנות יתר ללא תשומת לב יכולה להוביל לפציעות שטחיות, חבורות, ואף לקרע בשרירים. לכן גליסנדי כאלה נדירים ביותר, והכללתם בנגינה נעשית בעיקר כדי להקשות את היצירה.

כלים שגובה הצליל מוגדר תוך כדי נגינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכינור או בכל כלי הקשת הנגן קובע בעזרת מיקום אצבעות שמאל את גובה הצליל. בעזרת הזזת האצבע תוך כדי הפקת צליל ניתן לקבל גליסנדו רציף. כמו כן בטרומבון ניתן להחליק את הסלייד תוך כדי נשיפה רציפה וכך להפיק גליסנדים רציפים. כמובן שבכלים אלו מנעד הגליס מוגבל שהרי לא ניתן לעבור בצורה זו ממיתר למיתר לדוגמה.

כלים בעלי גובה צליל מוגדר כמעט[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלים כמו חליל, חצוצרה וגיטרה בהם גובה הצליל מוגדר אך הנגן, בעזרת מניפולציות עם השפתיים, עוצמת האוויר או אצבעות שמאל בגיטרה, יכול לשלוט מעט לכאן או לכאן בגובה הצליל. בכלים אלו ניתן ליצור גליסנדו רציף של מרווח קטן, אך ניתן ליצור גליסנדו מסולם תווים במהירות גבוהה מה שנותן אפקט גליס אך הוא לא רציף בדומה לשאר הכלים שגובהי הצלילים מוגדרים מראש.

קלרינט[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוצא מן הכלל הוא הקלרינט שלמרות שצליליו מוגדרים מראש, ניתן לפתוח את הנקבים בגלישה איטית הצידה ובעזרת טכניקת נשיפה מיוחדת ליצור גליס רציף ארוך ביותר, הדוגמה המובהקת היא הפתיחה ליצירה רפסודיה בכחול מאת גרשווין.


המילה גליסנדו משמשת כהוראת נגינה בדפי תווים, ולרוב מקוצרת כך: Gliss. מקור המילה הוא מהמילה האיטלקית "Glissare", שמשמעותה להחליק או לגלוש, והיא שאולה מן המילה הצרפתית "Glisser", בעלת אותה המשמעות.


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]