לבד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בדי לבד
כובע עשוי לבד

לֶבֶד הוא בד רך לא ארוג עשוי מסיבי צמר שנדחסו יחד במכבש בחום גבוה.

לֶבֶד טקסטיל רך לא ארוג, עשוי מסיבים טבעיים כמו צמר או סינתטיים כמו אקריליק שנדחסו יחד. בעוד כמה סוגים של הלבד הם רכים מאוד, חלקם קשים מספיק כדי ליצור מבניות. סוגים שונים של לבד משתנים בהתאם לתכולת סיבים, צבע, גודל, עובי, צפיפות ועוד גורמים בהתאם לשימוש של הלבד. ייצור

לבוד רטוב - באופן מסורתי, מיוצר ידנית בעזרת דחיסה מים וסבון, ונחשב לאחת מאמנויות הטקסטיל העתיקות בעולם. הוא שימש בעבר כבד מגן חזק לצרכים שונים, ביגוד, שמיכות ואוהלים. עם זאת, הוא נוטה להתפורר בתנאי סביבה לא מתאימים, ולכן נמצאו רק ממצאים עתיקים מעטים של לבד בחפירות ארכיאולוגיות.

מים חמים וסבון מוחלים על שכבות של שערות בעלי החיים המונחות בזווית של 90 מעלות אחת לשנייה. חיכוך ודחיסה חוזרים ונשנים גורמת לסיבים להתחבר יחד לחתיכת בד אחת.

רק סוגים מסוימים של סיבים ניתן ללבד בהצלחה. רוב סוגי צמר של בעלי חיים, כגון אלה שנלקחו מאלפקה או כבשי מרינו, ניתן לישים בתהליך הלבוד הרטוב. סיבים אלו מכוסים בקשקשים זעירים, הרטבה וסיבון הצמר גורמת לקשקשים להפתח, בעוד שהחיכוך גורם להם להיאחז זה בזה, ויוצר לבד. סיבים צמחיים וסיבים סינתטיים לא יחזיקו. לבוד מחט - מלאכת אמנות סיבים פופולרית שיוצרת לבד ללא שימוש במים. מחטים מיוחדות הנמצאות בשימוש במכונות לבוד תעשייתיות נמצאות בשימוש על ידי האמן ככלי פיסול. למחטים יש חריצים לאורך המחט שתופסת את השכבה העליונה של סיבים ומערבבת אותם בשכבות הפנימיות של הסיבים כשהיא נכנסת לעובי הבד. מאחר שחריצים אלה עם הפנים כלפי מטה לכיוון קצה המחט, הם לא מושכים את הסיבים החוצה. הלבד יכול להיות חזק מאוד ומשמש ליצירת תכשיטים או פיסול. ניתן להשיג פרטים עדינים בשיטה זו משתמשים בכלי המוחזק ביד או עם מחט בודדת או קבוצה קטנה של מחטים (2-5), כך שזו היא טכניקה פופולרית לייצור עבודת דו ממדיות ותלת ממדיות בלבד. היסטוריה

תרבויות רבות נחשבות למקור הלבד. אחד הסיפורים הוא סיפורם של סנט קלמנט וסנט כריסטופר שבעת שנמלטו מרדיפות, ארזו את סנדליהם עם צמר כדי למנוע שלפוחיות. בסוף המסע שלהם, התנועה והזיעה הפכו את הצמר לגרביים מלבד.

אמנות הכנות הלבד עדיין נהוגה בקרב עמים נוודים (מונגולים וטורקיים) במרכז אסיה, שבהם שטיחים, אוהלים ובגדים נעשים באופן קבוע, חלקם מסורתיים כמו אוהלי יורט, וחלקם פונים לשוק התיירותי כמו נעלי בית. במערב, לבד נמצא בשימוש נרחב באומנות ובעיצוב ונחשב לטקסטיל אקולוגי.

איכות הלבד נקבעת לפי אורך סיבי הצמר ממנו נוצר: ככל שהסיבים ארוכים יותר, כך הלבד עמיד יותר. לבד הלבד שימושים רבים, מתעשיית הרכב לכלי נגינה ולבניית הבית. למשל כחלק מפטישי הפסנתר יש ללבד תפקיד חשוב בקביעת טון הפסנתר. הלבד משמש כיום, בין השאר, לייצור כובעים, נעליים, בדי איטום ולקישוט בעבודות אפליקציה. מכיוון שהלבד אינו ארוג, ניתן לגזור אותו בלא שייפרם, לכן הוא משמש לאפליקציות ולייצור בובות.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Cloth 800.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא טקסטיל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.