מחשב נייד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מחשב נישא של חברת IBM
תרבות האינטרנט - נערים סביב מחשב נייד.

מחשב ניידאנגלית: laptop, notebook. מכונה גם מחשב נישא או לפטופ) הוא מחשב אישי קטן ונייד. מחשב כזה הוא לרוב בעל יכולת להתקפל בעת הובלתו כך שהמסך והמקלדת שלו מוגנים. מחשב כזה שוקל, בדרך כלל, בין קילוגרם אחד לשלושה ק"ג. מקור המתח של מחשבים ניידים הוא בדרך כלל סוללה נטענת, אולם ניתן גם לחבר אותו לשקע החשמל שבקיר. כך ניתן להשתמש במחשב ולטעון את הסוללה שלו בו זמנית, דבר המבליט את הניידות שבו.

מחשבים ניידים מסוגלים לבצע משימות רבות שגם מחשבים נייחים מבצעים, אף על פי שבדרך כלל מחשב נייח יהיה בעל כוח ביצועי רב יותר ממחשב נייד באותו טווח מחיר. מחשבים ניידים מכילים רכיבים דומים לאלו הנמצאים במחשבים הנייחים, אבל שונים בכך שהם קטנים יותר ומפיקים את מרב הביצועים תוך חיסכון בחשמל. צג המחשב הנייד הוא בדרך כלל צג גבישי נוזלי (LCD). בנוסף למקלדת מובנית, העכבר של המחשב הנייד הוא משטח רגיש למגע או מקל הצבעה, אולם ניתן לחבר (בדרך כלל, בדרכים ישירות או עקיפות) עכבר או מקלדת חיצוניים כמו כל התקן חיצוני אחר.

חלוקת לתת סוגים לפי גודל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקובל לחלק את המחשבים הניידים לקבוצות על פי גודלם:

  • מחשבים ניידים הגדולים יותר ממחשבי כף יד אבל קטנים יותר ממחשב נייד ממוצע מכונים palmtops.
  • מחשבים ניידים הקטנים יותר מדף נייר בגודל A4 ושוקלים כקילוגרם אחד מכונים גם netbooks.
  • מחשבי לוח, Tablet PC - המעוצבים כמשטח אחד, בדרך כלל בגודל דף נייר A4, שניתן לכתוב על המסך שלהם באמצעות עט אלקטרוני.
  • מחשבים ניידים אשר שוקלים כ-2.5 עד 3 ק"ג, ומשמשים כתחליף למחשב נייח. הם נקראים Mainstream.
  • מחשבים ניידים השוקלים בסביבות חמישה ק"ג נקראים desknotes.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחשבים הניידים הראשונים היו האוסבורן 1, ה-Compaq portable series והמקינטוש הנייד ששקלו בין 7 ל-14 ק"ג (חלק גדול מהמשקל היוותה הסוללה). למרות משקלם, הם איפשרו ניידות למשתמש. ב-3 במרץ 1986, התחילה חברת IBM בהפצת המחשב הנייד הראשון. בשנת 1992 הציגה חברת אפל את המחשב PowerBook וחברת IBM את המחשב ThinkPad. שני המחשבים היו בעלי צג LCD ושקלו פחות מ-4.5 ק"ג, בגלל יתרונות אלה הם נעשו פופולריים מאוד. המחשבים הניידים פופולריים בקרב סטודנטים ואנשי עסקים שנמצאים רבות בתנועה.

הרבעון השלישי של 2008 היה לרבעון הראשון בו מספר המחשבים הניידים שנמכרו היה גבוה ממספר המחשבים הנייחים (38.6 מיליון יחידות ניידות לעומת 38.5 מיליון יחידות נייחות). [1]

חלקי ערכת המחשב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחשב נייד מודרני MacBook Air של חברת אפל
קטע מלוח אם של מחשב נייד HP CQ60. CPU=מעבד מרכזי. NB=גשר צפוני. GPU=מעבד גרפי. SB=גשר דרומי.RAM=כרטיסי זיכרון גישה אקראית. WiFi=כרטיס גישה לרשת על-חוטית

מספר חלקים קיימים אך ורק במחשב נייד אשר אינם קיימים כלל במחשב נייח:

  • המחשבים הניידים כיום ניזונים מסוללות ליתיום יון, שהחליפו את טכנולוגיית NiMH הישנה. זמן הסוללה המרבית במחשבים הניידים הוא בין שעתיים למספר גדל והולך של שעות, בשימוש קל, אך הוא עלול לרדת אפילו עד כדי מחציתו בשימוש מוגבר ואינטנסיבי. הסוללות נחלשות עם הזמן, ויש להחליפן, בדרך כלל לאחר תקופת שימוש של בין שנתיים לחמש שנים.
  • מחשבים ניידים אשר דלים בחיבורים חיצוניים ניתן לחבר לתחנות עגינה שמספקות למחשב חשמל ומחברות אותו לציוד היקפי. עם התרחבות השימוש בחיבור USB פחת השימוש בתחנות עגינה אלו, שכן ניתן לחבר לכניסת USB אחת מספר רכיבים חיצוניים שונים.
  • כל מחשב נייד מופעל או נטען דרך מתאם AC, שצורתו היא בדרך כלל של קופסה מלבנית חלקה בצבע שחור. ההתקנים הללו שוקלים כחצי ק"ג ומכונים "power brick".

רוב רכיבי המחשב הנייד קטנים וקלים יותר מהרכיבים המקבילים להם במחשב הנייח. רוב הדגמים החדשים משתמשים בתצוגת AMLCD, עם מסך בגודל 14 אינץ' או רחב יותר, וכוללים חיבור PCMCIA אליו ניתן להכניס כרטיסי הרחבה. הכוננים הקשיחים הפנימיים קטנים יותר - 64 מילימטר או 2.5" בהשוואה לזה של המחשב הנייח אשר גודלו 90 מילימטר או 3.5" ולכן קיבולת זכרונם פחותה ביחס לכונני המחשב הנייד למרות שכיום עקב מיזעור טכנולוגי כונני ה 2.5" למחשבים ניידים מדביקים את פער הנפח של כונני ה 3.5" ולעתים אף משתווים אליו. כאשר כיום נכנסת טכנולוגיה חדש לשוק הניידים , דיסק קשיח בתוצרת SSD (מהשם [Solid-state drive])שאינו מכיל חלקים נעים ולכן שרידותו הרבה יותר גבוהה מדיסק קשיח רגיל, חסרונו היחיד כרגע הוא מגבלת נפח.

ביצועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחשבים ניידים עולים בדרך כלל, יותר ממחשבים שולחניים בעלי מפרט דומה. פער המחירים מצטמצם עם הזמן, אך נכון לשנת 2011 פער זה הוא משמעותי. פער מחירים זה הוא אחד הגורמים לכך שאנשים נוטים לקנות מחשבים ניידים בעלי ביצועים נמוכים יותר מן המחשבים השולחניים. סיבות נוספות להיותם של המחשבים הניידים, על פי רוב, בעלי ביצועים נמוכים יותר הן הצורך בחיסכון בחשמל הסוללה, חיסכון בנפח וחיסכון במשקל.

למרות חסרונות המחשב הנייד אל מול המחשב הנייח, דגמים חדשים של מחשבים ניידים כבדים (desknotes) מתחרים כעת במחשבים הנייחים. דבר זה קורה כתוצאה מהפיתוח של סוללות חזקות יותר, והאפשרות לחבר רכיבים של מחשב נייח למחשב נייד כבד, עושים אותם שווים בביצועיהם למחשבים נייחים בעלי מפרט זהה, אף על פי שהם הרבה יותר גדולים מהמחשבים הניידים. כתוצאה מכך המחשבים הניידים הכבדים הם מגושמים וגדולים מדי בשביל להסתובב איתם, ולאנשים המשתמשים במחשבים אלו במקום עבודתם, יעדיפו לקחת את המחשבים לעתים רחוקות בלבד.

ההבדל היחסי בביצועים בין מחשבים ניידים כבדים ומחשבים נייחים קטן עם הזמן שכן כל העת מפותחות טכנולוגיות חדשות המנסות לשדרג את ביצועי המחשבים הניידים הכבדים.

למרות זאת, בזמן שהמחשבים הניידים המשיכו להעניק ולאפשר ניידות, מאפיין שלמחשבים הניידים הכבדים כמעט שאין, המכירות של המחשבים הניידים נשארו גבוהות בלי קשר לביצועים המיוחדים שהעניקו המחשבים הניידים הכבדים.

כושר השדרוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

כושר השדרוג מוגבל ביותר: רק זיכרון ה-RAM והדיסק הקשיח ניתנים להחלפה. בגלל שכמעט כל הרכיבים והשימושים משולבים לתוך לוח האם המעוצב ומתוכנן בייחודיות על מנת לחסוך מקום וצריכת חשמל, קשה מאוד לשדרג מחשבים ניידים. החלפה ישירה של רכיבים מקולקלים יכולה לכלול החלפת הצג, הכוננים, יחידות האחסון ורכיבים אחרים, אולם מחירי התיקון עלולים להיות גבוהים ביותר, אפילו כאשר הדבר בר-ביצוע (בשדרוגים קטנים). קושי נוסף שמקשה על השדרוג נובע ממחסור בתקנים לייצור מחשבים ניידים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Laptops finally overtake desktop computers, ReleaseLog (באנגלית)