פארק היורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פארק היורה
Jurassic Park poster.jpg
שם במקור: Jurassic Park
בימוי: סטיבן ספילברג
הפקה: קתלין קנדי
תסריט: מייקל קרייטון
דיויד קואפ
שחקנים ראשיים: סם ניל
ג'ף גולדבלום
לורה דרן
ריצ'רד אטנבורו
ג'וזף מאזלו
אריאנה ריצ'רדס
ווין נייט
מוזיקה: ג'ון ויליאמס
חברת הפצה: סרטי יוניברסל
הקרנת בכורה: 11 ביוני 1993
משך הקרנה: 127 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב: 63 מיליון דולר
הכנסות: $1,029,153,882
פרסים: 3 פרסי אוסקר
4 פרסי סאטורן
פרס באפט"א
פרס הוגו
הסרט הבא בסדרה: פארק היורה: העולם האבוד
דף הסרט ב-IMDb
מגזין אמפייר ציין את המפגש הראשון בברכיוזאורוס המשוחזר גנטית כאחד מרגעי הקסם בתולדות הקולנוע.
טירנוזאור רקס משתולל במרכז המבקרים. ברקע, נראה (נופל) סרט, עליו רשום: "כשהדינוזאורים שלטו בכדור הארץ"

פארק היורהאנגלית: Jurassic Park) הוא סרט הרפתקאות בדיוני בבימויו של סטיבן ספילברג משנת 1993, המבוסס על ספר באותו שם מאת מייקל קרייטון. עלילת הסרט מתמקדת באי הבדיוני איסלה נובלר, שבו קבוצת מדענים מומחים להנדסה גנטית, בראשותו של מיליונר שאפתן הקימו פארק שעשועים של דינוזאורים משובטים מעידן המזוזואיקון. קבוצת חוקרים מוזמנת לבדוק את בטיחות ואמינות הפארק לפני פתיחתו לקהל הרחב, אך סבוטז' בזמן ביקורם משחרר את הדינוזאורים לחופשי.

הסרט נחשב לחלוץ בשימוש בגרפיקת תלת מימד ממוחשבת והוא זכה בביקורות חיוביות ששיבחו את האפקטים המיוחדים שבו. הסרט זכה להכנסות של מעל 914 מיליון דולר - הסכום הגבוה ביותר לסרט עד לאותה תקופה, והוא הוביל לזיכיון, שכלל בנוסף לו את סרטי ההמשך פארק היורה: העולם האבוד ופארק היורה 3. הסרט זכה בשלושה פרסי אוסקר בתחום האפקטים, הסאונד ועריכת סאונד, בארבעה מתוך 11 מועמדויות לפרס סאטורן (סרט, במאי, אפקטים וכתיבה), בפרס באפט"א לאפקטים המיוחדים, ובפרס הוגו על העיבוד הדרמתי הטוב ביותר.

בשנת 2013 יצאה גרסה תלת-ממדית לסרט הראשון, לציון 20 שנה לסדרה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משקיע בשם ג'ון האמונד, אשר עמד בראש קרן השקעות המתמחה בגנטיקה, התעניין מאוד בדינוזאורים. הוא סבר כי ניתן לשחזר DNA של מאובנים דינוזאורים באמצעות איסוף שרידי דם שהצטברו אצל יתושים שעקצו דינוזאורים ולאחר מכן השתמרו על עצים המפיקים שרף. הקרן החלה לאסוף שרף מכל החלק הצפוני של העולם כדי לאתר יתושים כאלה. לאחר עבודת פרך של שחזור קטעי ה-DNA בעזרת מחשבי על ויכולות טכנולוגיות עתירות מידע, הצליחו המדענים שלו בראשות ד"ר וו לייצר דינוזאורים מחדש. מטרת האמונד הייתה כספית - לבנות "גן חיות" פרהיסטורי אשר יפיק מיליארדים רבים של דולרים ולא ניתן יהיה להתחרות בו. לצורך כך רכשה חברת ההשקעות שלו אי מבודד בתחומי קוסטה ריקה, איסלה נובלר שמו (אי הרוחות), שבשל קושי להגיע אליו וכן בשל אמונות תפלות רגל אדם לא דרכה בו עד כה. שם בנה את הפארק ומרכז הפיתוח, אשר נקראו "פארק היורה" על שם תור היורה.

כשנה לפני המועד המתוכנן לפתיחת הפארק, האמונד הזמין חוקרים נחשבים בתחום שיבדקו את בטיחות המתקן לקראת פתיחתו לקהל הרחב. החוקרים כללו שני פלאונטולוגים, עורך דין, פילוסוף-מתמטיקאי מוזר המתמחה בתורת הכאוס ואת שני נכדיו של האמונד. בעוד האמונד משוכנע שהפארק שבנה בטוח לחלוטין, המתמטיקאי איאן מלקולם מטיל בכך ספק גדול, ומסביר לכולם שהרבה דברים יכולים להשתבש ומנבא שלל נבואות קודרות, שלצערו אף מתגשמות.

הביקור נפתח בציפייה גדולה אך כבר מההתחלה קורות מספר תקלות קטנות: דינוזאורים מסתתרים בין השיחים והמבקרים לא רואים אותם, דינוזאור אחר חלה כתוצאה מהרעלת מזון עקב צמח שנשתל בכלוב שלו למטרות נוי ועוד.

במהלך הביקור, מערכת החשמל של הפארק מושבתת במזיד על ידי אחראי המחשוב של הפארק, דניס נידרי, אשר הסכים למכור עוברי דינוזאורים קפואים לחברה תאבת בצע בתמורה לסכום נאה.

נידרי רוקם תוכנית פעולה לצורך גניבת העוברים מן המקפיא המאובטח של הפארק, הכרוכה בשיתוק גורף של מערכות האבטחה.

מזימתו מעוררת כאוס רב בכל אזורי הפארק ותוכניתו השאפתנית של האמונד יוצאת מכלל שליטה:

גדרות האבטחה החשמליות שמפרידות בין מכלאות הדינוזאורים השונות ובין מסלול המבקרים קרסו, קווי הטלפונים ואמצעי האבטחה והמיגון הושבתו כליל, והאי כולו הפך מפארק שעשועים לאתגר בלהות השרדותי עבור כל השוהים בו.

מנקודה מפנה זו הסרט הופך לסרט מתח:

עיקר ההתרחשויות העלילתיות סובב סביב ניסיונותיו של צוות המומחים הכלוא בשטחי הפארק לשרוד בצל אימת הטורפים המשוטטים, השבת מערכת החשמל של הפארק לכלל פעולה והזעקת סיוע.

שחקנים ראשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדינוזאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שם הסרט, מרבית הדינוזאורים המופיעים בו לא היו קיימים עד לעידן הקרטיקון. טבלה המציגה את הדינוזאורים המופיעים בשלושת הסרטים:

שם הדינוזאור סרטים בהם הופיע
טירנוזאורוס פארק היורה, העולם האבוד, פארק היורה 3
ולוצירפטור פארק היורה, העולם האבוד, פארק היורה 3
ברכיוזאורוס פארק היורה, פארק היורה 3
טריצרטופס פארק היורה, העולם האבוד, פארק היורה 3
גלימימוס פארק היורה, העולם האבוד, פארק היורה 3
פראזאורולופוס פארק היורה, העולם האבוד, פארק היורה 3
פכיצפלוזאורוס העולם האבוד
ממנצ'יזאורוס העולם האבוד
בריוניקס פארק היורה, פארק היורה 3
סוקומימוס פארק היורה 3
פרוצרטוזאורוס פארק היורה
הררזאורוס פארק היורה
טנונטוזאורוס פארק היורה
קוריתוזאורוס העולם האבוד, פארק היורה 3
צרטוזאורוס פארק היורה 3
דילופוזאורוס פארק היורה
אפטוזאורוס העולם האבוד
אנטוטיטן העולם האבוד
מטריאכאנטוזאורוס פארק היורה
פטרנודון העולם האבוד פארק היורה 3
סגיזאורוס פארק היורה
אנקילוזאורוס פארק היורה 3
סטגוזאורוס העולם האבוד, פארק היורה 3
ספינוזאורוס פארק היורה 3
קומפסוגנתוס העולם האבוד, פארק היורה 3
יאנגצ'ואנוזאורוס פארק היורה
אלמוזאורוס פארק היורה

טעויות בסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

1. הברכיוזאור הנראה בסרטים מבוסס בעצם על הג'ירפטיטן, דינוזאור אחר ממשפחת הברכיוזאוריים.

2. הוולוצירפטור מבוסס על הדיינוניכוס, קרובו ממשפחת הדרומזאוריים. הסיבה לכך שבזמן צילומי הסרט הדיינוניכוס נחשב למין בסוג ולוצירפטור, ולכן נקרא בסרט Velociraptor antirrhopus.

3. הדילופוזאורוס שהוצג בסרט היה בעל ציצית הדומה לזו של חרדון הצווארון ובעל יכולת יריקת ארס.

4. הסרט טעה בכך שאמר כי כל הדינוזאורים הן נקבות, משום שכל עוברי החולייתנים מתחילים את חייהם כנקבות, שדורשים הורמון נוסף בשלב הנכון כדי לגרום להן להפוך לזכרים. זה לא נכון. עוברי החולייתנים, הם איברים בעלי התמיינות שיכול לגדול לתוך כל מערכות רבייה זכריות או נקביות. ביונקים, בשלב התפתחות מסוים כרומוזום Y מעורר מבול של טסטוסטרון, וגורם לעובר להתפתח לזכר. אצל ציפורים וזוחלים (ומן הסתם, דינוזאורים) לא נעשה שימוש בכרומוזומי Y בדרך זו. למעשה, נראה שהם משתמשים במערכה שנייה עם נקבות בעלי כרומוזום W וכרומוזום Z וזכרים בעלי שני כרומוזומי Z. בתרחיש שהוצג בפארק יורה, סביר להניח שכל הדינוזאורים בפארק היו זכרים תפקודיים או זכרים עקרים בעלי כרומוזום נוסף.

מסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתמטיקאי איאן מלקולם טוען לאורך הסרט שלא ניתן לחזות את העתיד, שלא ניתן להבטיח בוודאות שהמבקרים בפארק יהיו בטוחים, וכי הגולם לא יקום על יוצרו. באחת הסצינות בסרט הוא מדגים את פירוש תורת הכאוס על ידי כך שהוא מטיל טיפת מים על ידה של החוקרת ושואל אותה לאן היא תתגלגל. אחד הציטוטים המפורסמים שלו הוא "החיים תמיד ימצאו דרך" בתגובה להכרזותיו של האמונד שהמדענים מצאו דרך לשלוט ברבייה של הדינוזאורים המשובטים. איאן טוען שהאסון שקורה בסרט מאשש את תורת הכאוס, אבל ליתר דיוק הוא מאשש את חוק מרפי: אם משהו יכול להשתבש הוא ישתבש.

ישנם עוד שני מסרים שהסרט מעביר. הראשון הוא הסכנה שבהתערבות האדם בתהליכים המתרחשים בטבע. השני הוא שלאדם אסור להסתמך יותר מדי על הטכנולוגיה.

משחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2011 יצא משחק הרפתקאות בשם Jurassic Park: The Game, שמבוסס על הסרט הראשון כאשר יש דמויות חדשות אשר מתמודדות גם הן על חייהן ומנסות לברוח מ"פארק היורה". המשחק כולל 4 פרקים שימכרו בנפרד או בחבילה אחת גדולה, המתרחשים בחלקיו השונים של הפארק. בין האתגרים השונים במשחק אפשר למצוא: קרב בין טירנוזאורוס רקס לטריצרטופס, אקווריום עם מוסזאורוס קטלני, רכבת הרים עם הררזאורים ועוד. המשחק מתוכנן להגיע לישראל בסתיו 2012.

המשחק כולל זנים של דינוזאורים שהופיעו בסרטים הראשון והשני כגון: ולוסירפטור, טירנוזאורוס רקס, טריצרטופס, דילופוזאורוס, פרזאורולופוס, הררזאורוס, קומפסוגנתוס פטרונודון וכו'. אך גם כולל דינוזאורים חדשים כגון מוסזאורוס, טרודון ועוד.

Jurassic Park: Operation Genesis[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרזת JP:OG

בעקבות הצלחת הסרט, חברת Universal Interactive הוציאה משחק לפארק היורה ששמו Jurassic Park: Operation Genesis, בו בונים פארק דינוזאורים. בהתחלת המשחק המשתמש יכול לרכוש DNA של זנים שונים של דינוזאורים, לנהל את הפארק, לבנות בניינים והגנה ועוד. כמו כן קיימת אפשרות לצאת למסעות צילום דינוזאורים ולעצור עדרים של דינוזאורים שברחו מהפארק. המשחק מאפשר לצפות בדינוזאורים ב-3 ממדים שונים. המשחק יצא בגרסאות המחשב האישי, האקס בוקס והפלייסטיישן 2.

משחקים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף יש עוד כ-23 משחקים נוספים.

סרטי המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסרט יצאו 2 סרטי המשך: פארק היורה: העולם האבוד ופארק היורה 3, כאשר פארק היורה 4 מתוכנן לצאת ב-2015.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]