לדלג לתוכן

אאולוס פוסטומיוס אלבינוס מגנוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אָאוּלוּס פּוֹסְטוּמְיוּס אַלְבִּינוּס מַגְנוּסלטינית: Aulus Postumius Albinus Magnus; המאה ה-2 לפנה"ס) היה מצביא רומאי שפיקד על הכוחות הרומאיים בקרב סותול.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אאולוס היה ככל הנראה בנו של ספוריוס פוסטומיוס אלבינוס מגנוס. אחיו היה ספוריוס פוסטומיוס אלבינוס.

אחיו שימש קונסול בשנת 110 לפנה"ס, בתחילת מלחמת יוגורתה. ספוריוס רצה לשים קץ למלחמה במהירות האפשרית, ועל כן גייס צבא והפליג לנומידיה. אולם יוגורתה, מלך נומידיה, בכוונה תחילה נמנע מעימות חזיתי והמלחמה התארכה מעבר לצפוי.[1] ספוריוס היה מוכרח לחזור לרומא אם היה ברצונו להיבחר כקונסול גם בשנה הבאה, ועל כן מינה את אאולוס כמפקד והפליג חזרה לאיטליה. אאולוס שרצה לעשות את מה שאחיו נכשל בו, גייס בינואר של אותה שנה את הצבא והחל לנוע לכיוון העיר סותול, שם היה האוצר המלכותי של יוגורתה.[2] מקום העיר כיום לא ידוע.[3] פאולוס אורוסיוס מספר שאאולוס תקף בהזדמנות זו גם את העיר קאלאמה.[4]

סותול הייתה מבוצרת היטב, ואאולוס הטיל עליה מצור. יוגורתה העמיד פנים שברצונו בשלום, וכך הצליח להסיח את תשומת לבו של אאולוס.[5] יוגורתה כיתר בחשאי את המחנה הרומאי, ותקף אותו בקרב סותול. הקרב היה קצר ובסופו הובסו הרומאים. אאולוס נלקח בשבי. יוגורתה הסכים לשחרר אותו בתנאי שייכרת עמו חוזה שלום. אאולוס נאלץ לעבור טקס משפיל במהלכו ננעצו בקרקע שני רומחים, ורומח נוסף מעליהם, והוא וכל אחד מחייליו נאלצו לעבור תחתיהם.[6] אאולוס צווה לעזוב את אפריקה תוך עשרה ימים, וכך אכן עשה. הוא חזר לרמא והתקבל שם בזעם.[7] מכאן ואילך לא ידוע עליו כמעט כלום.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סאלוסטיוס, "מלחמת יוגורתה", 36.
  2. ^ סאלוסטיוס, "מלחמת יוגורתה", 37.
  3. ^ ישראל שצמן, הערות לתרגומה של שרה דבורצקי לסאלוסטיוס, עמ' 93, הערה 60.
  4. ^ אורוסיוס, ספר חמישי, 15.
  5. ^ סאלוסטיוס, "מלחמת יוגורתה", 38.
  6. ^ ישראל שצמן, הערות לתרגומה של שרה דבורצקי לסאלוסטיוס, עמ' 94, הערה 64.
  7. ^ סאלוסטיוס, "מלחמת יוגורתה", 39.