אגודת ג'ון בירץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הלוגו של האגודה

אגודת ג'ון בירץ' (John Birch Society, בקיצור: JBS) היא ארגון פוליטי ימני-שמרני אמריקאי, אשר פועלת לקידום רעיונות של ממשלה קטנה, מלחמה בקומוניזם, רפובליקה חוקתית וחופש אישי. הארגון הוקם על ידי רוברט ו. ולץ' בשנת 1958. בשנות השישים היוותה כוח משמעותי בארצות הברית אולם בשנות השמונים דעכה השפעת הקבוצה.

הארגון הוקם בשנת 1958 באינדיאנפוליס על ידי רוברט ו. ולץ' (Robert W. Welch, Jr), איש עסקים עשיר ושמרני ממדינת מסצ'וסטס אשר עשה את כספו בעסקי הממתקים. שם הארגון, ג'ון בירץ', הוא מחווה למסיונר נוצרי אמריקאי אשר פעל בעבור המודיעין האמריקאי בעל שם זהה אשר פעל בסין בשנות החמישים ונרצח על ידי המשטר הקומוניסטי בשנת 1945. ולץ' האמין כי בירץ' נרצח כחלק ממאבק בין כוחות הקומוניזם, אותם ייצגו הסינים והסובייטים, לבין כוחות החופש, אשר מיוצגים על ידי ארצות הברית.

ולץ' הקים את הארגון על מנת להלחם ברעיונות סוציאליסטים בפוליטיקה האמריקאית ולעצור את מה שהוא תיאר כ"הסתננות קומוניסטית" לתוך החברה האמריקאית. וולץ שימש כראש הארגון עד למותו בשנת 1985. בין המייסדים המקוריים של הארגון היה פרד קוק, מייסדה של קוק תעשיות.

וולץ' האמין שתוכניות רווחה מטעם המדינה וארגוני עובדים גורמים לארצות הברית להפוך למדינה סוציאליסטית. בתחילת שנות השישים היו בארגון כ-100,000 חברים. לקראת שנות השמונים דעך בצורה משמעותית כוחו של הארגון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]