אולפני פבל מיל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פבל מיל, 1992

אולפני פבל מיל (באנגלית: Pebble Mill Studios) היו מרכז הפקה ושידור של תוכניות טלוויזיה ורדיו של ה-BBC בעיר ברמינגהאם שבבריטניה. המרכז היה פעיל משנת 1971 ועד לשנת 2004. בתקופה זו הופקו בו רבות מן התוכניות הנודעות ביותר של ה-BBC והוא נחשב שני בחשיבותו רק למרכז הטלוויזיה של ה-BBC בלונדון.

המרכז נבנה בשנים 19671971 בפרבר של העיר וכלל מבנים על פני מגרש בגודל של 36 דונם, ובכללם בניין מרכזי בעל תשע קומות. הוא נפתח על ידי הנסיכה אן ב-10 בנובמבר 1971.

התוכנית הידועה ביותר ששודרה מהמרכז הייתה Pebble Mill at One – אחת מתוכניות האירוח הראשונות בטלוויזיה, ששודרה בערוץ BBC1 בשעת הצהרים (בשנים 1972-1986). תוכנית יומית פופולרית זו[1] נודעה בין השאר בכך שלא צולמה באולפן טלוויזיה מסורתי, אלא במבואה בעלת קירות זכוכית של אחד הבניינים, וזאת בשל העובדה שהאולפנים במרכז היו תפוסים במשך רוב הזמן לצורך הפקות אחרות.

בין יתר תוכניות הטלוויזיה שהופקו במרכז זה היו:

  • "כל היצורים, גדולים כקטנים" – סדרה המבוססת על ספריו של הווטרינר אלף וייט (למעט הסצינות שצולמו בשטח פתוח);
  • הסדרה "רופאים" (Doctors);
  • הסדרה החיים האלה;
  • הסדרה Dangerfield;
  • תוכנית הטלוויזיה המוטורית טופ גיר.

במרכז שכנה תחנת הרדיו BBC West Midlands – אחת מזרועות הרדיו האזורי של ה-BBC. בין תוכניות הרדיו שהופקו בו הייתה אופרת הסבון ברדיו The Archers – תוכנית הרדיו בעלת משך השידור הרצוף הארוך ביותר בעולם (מ-1950 ועד עתה).[2]

בראשית שנות האלפיים החליט ה-BBC לסגור את המרכז ולהעביר את הפעילות בו לאתר אחר. ההחלטה נתקבלה בשל שיקולים כלכליים שונים ובכללם הוצאות התחזוקה הגדלות של הבניינים. המרכז נסגר באוקטובר 2004 והפעילות בו הועתקה לבניין במרכז העיר ברמינגהאם. בנייני המרכז נהרסו באביב 2005 מתוך כוונה לבנות במקומם פארק מדע וטכנולוגיה. נכון לשנת 2010 הדבר לא נעשה והמגרש עליו עמד המרכז עומד ריק.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אולפני פבל מיל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ להרחבה ראו כאן.
  2. ^ להרחבה ראו כאן.