אוסטאוקלסט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ניסוח, בדיקה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Osteoclast.jpg

אוסטואוקלסט (Osteoclast מיוונית Οστό - עצם ו-κλαστός - שבור) הוא אחד משלושת תאי העצם. האוסטואוקלסט הוא תא עצם הורס וחיוני מאוד במשק הסידן.

מבנה התא[עריכת קוד מקור | עריכה]

העצם בנויה משלושה סוגי תאים :תא עצם צעיר\בונה, תא עצם בוגר ותא עצם הורס. תא העצם הצעיר בונה מסביבו "כלא" של סיבי קולגן שבשילוב יחד עם חומרים אנ-אורגניים כגון סידן, מגנזיום, זרחן ועוד, הוא מתקשה והופך לעצם. דוגמה טובה לכך היא גבס, שילוב של אבקה ומים הופך לגבס שהוא חומר קשה. ה"כלא" שהתא בונה נקרא לקונה (LACUNA). כאשר התא לא יכול יותר לבנות ולהוציא עוד סיבי קולגן הוא הופך לתא עצם בוגר שיכול רק לדאוג לסביבה שלו. במשך היום, כאשר אנו עושים את כל הפעולות המוטוריות שלו, אנו מפעילים לחץ על העצמות ונוצרים סדקים קטנים בעצם.ב משך הלילה, כאשר ישנים לפחות שש שעות טובות ומגיעים לשלב השלישי של השינה, השינה העמוקה, האוסטאוקלסטים "משייפים" את העצם כדי שהתאים הצעירים יוכלו לשקם אותה.

יש צורך בתא הורס מכיוון שהעצמות הם כמו מחסן של מינרלים, במיוחד סידן, וכדי שתהיה המשכיות ושהסידן ימשיך להגיע לעצמות ולהיות כמחסן צריך שתהיה בניה והריסה כל הזמן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]