לדלג לתוכן

אוריגמי מודולרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אוריגמי מודולרי

אוריגמי מודולרי הוא כינוי לאמנות בה ניתן ליצור צורות מורכבות מחיבור יחד של יחידות בסיס שכל אחת מהם מורכבת מקיפולי נייר פשוטים. זהו תת-ענף לאוריגמי, אמנות קיפולי הנייר היפנית שבה באמצעות קיפולים בלבד, ללא שימוש במספריים ובדבק, ניתן להפוך פיסת נייר מרובעת לצורות הדומות לפרחים, ציפורים ועוד. באוריגמי מודולרי, נבנות יחידות בסיס בעזרת שיטות של אוריגמי, ומשולבות יחד ליצירת צורות מורכבות. אוריגמי מודולרי מתעסק בעיקר ביצירתם של צורות מתמטיות: פאונים (בעיקר בעלי סימטריות רבות ומורכבות) וריצופים. אוריגמי מודולרי הוא כלי פופולרי להוראת המתמטיקה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוסודמה

העדות הראשונה לבניות שאותן ניתן לייחס היום לאוריגמי מודולרי נמצאת בספרון של היאטו אוקה (Hayato Ohoka) משנת 1734 בשם 'Ranma Zushiki'. הספר כולל מספר מודלים של אוריגמי וביניהם בנייה של קובייה, המתבססת על מספר יחידות בסיס. צורה נוספת מהאוריגמי המסורתי הבנויה מיחידות בסיס היא ה'קוסודמה'[1] - כדור של פרחים. גם בקיפול הנייר הסיני המסורתי ישנם כמה צורות המבוססות על יחידות בסיס כמו נייר הג'וס[2].

האמנות המודרנית של אוריגמי מודולרי התחילה בשנות ה-60 של המאה ה-20 בעבודותיו של רוברט נייל (Robert Neale)[3] בארצות הברית, ובעבודותיו של מיטסונובו סונובה (Mitsonobu Sonobe)[4] ביפן. בעקבות עבודות אלו הפך העיסוק באוריגמי מודולרי לפופולרי מאוד ברחבי העולם, וגרם לשטף של יצירות רבות וחדשות.

יחידות בסיס[עריכת קוד מקור | עריכה]

צורות הבנויות על יחידת סונובה

השלב הראשון בבנייה של צורות באוריגמי מודולרי הוא יצירתן של יחידות בסיס. יחידות בסיס מקופלות בשיטות של אוריגמי מסורתי. היחידות מכילות לרוב 'כיסים' ו'כנפיים', המאפשרים שילוב של היחידות זו בזו על ידי הכנסת הכנפיים של יחידה אחת לתוך הכיסים של יחידה אחרת. חלק מיחידות הבסיס מאפשרות יצירה של מגוון רחב של צורות. להלן דוגמאות למספר יחידות בסיס פופולריות:

  • יחידת סונובה - שהומצאה על ידי מיטסונובו סונובה מאפשרת מגוון גדול של צורות סופיות. 6 פיסות של יחידת סונובה מאפשרות יצירה של קובייה, אבל ישנן צורות הנוצרות גם משילובם יחד של 30, 60 ויותר פיסות יחדיו[5].
  • penultimate model של ג'ים פלנק - סידרה של יחידות בסיס שהומצאו על ידי ג'ים פלנק שבהם כל יחידת בסיס משמשת בתור צלע בפאון, וצורת הקיפול של קצה היחידה מאפשר קביעת הזווית בה הצלעות מתחברות[6].
  • יחידת ה PHIZZ - יחידה המאפשרת בנייה של פאונים המורכבים ממחומשים ומשושים[7].

יוצרים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אוריגמי מודולרי בוויקישיתוף

אתרים עם גלריות והוראות בנייה:

הקשר בין אוריגמי למתמטיקה:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו גם הערך בוויקיפדיה באנגלית kusudama
  2. ^ ראו הערך בוויקיפדיה באנגלית Joss paper
  3. ^ ראו הערך בוויקיפדיה באנגלית Robert Neale
  4. ^ ראו הערך בוויקיפדיה באנגלית Mitsonobu Sonobe
  5. ^ הוראות לבנייה של יחידת סונובה ניתן למצוא כאן
  6. ^ הוראות בנייה ניתן למצוא כאן
  7. ^ הוראות בנייה ניתן למצוא כאן