לדלג לתוכן

אות אנלוגי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אות אנלוגי (תקבילי) הוא כל אות רציף המייצג גודל המשתנה בזמן. השתנות האות לאורך הזמן דומה לאופן בו משתנה הגודל לאורך הזמן. לדוגמה, באות שמע אנלוגי המופק על ידי מיקרופון, המתח החשמלי של האות משתנה באופן רציף, לאורך הזמן, בהתאם לשינויי לחץ האוויר הנגרמים על ידי גלי הקול. אות אנלוגי יכול לקבל אינסוף ערכים שונים בשונה מאות דיגיטלי, שבו הגודל הרציף מיוצג על ידי סדרה של ערכים בדידים שערכם האפשרי מוגבל לסט סופי של ערכים.[1][2] המונח "אנלוגי" מתייחס בדרך כלל לאותות חשמליים. עם זאת, מערכות מכניות, פנאומטיות, הידראוליות, ומערכות אחרות עשויות גם הן לייצר אותות אנלוגיים.

ייצוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל מידע יכול להיות מועבר על ידי אות אנלוגי. לעיתים קרובות אות כזה הוא תגובה מדודה לשינויים בעולם האמיתי, כגון צליל, אור, טמפרטורה, מיקום או לחץ. המשתנה הפיזי מומר לאות אנלוגי על ידי מתמר. לדוגמה, צליל המכה בדיאפרגמת המיקרופון גורם לתנודות מקבילות בזרם או מתח המיוצרים על ידי המיקרופון. המתח או הזרם הם "אנלוגים" או "תקביליים" לשינויי הלחץ שמייצר הצליל.

רעש[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאות אנלוגי נוסף רעש והוא חווה עיוות, כתוצאה מערוצי תקשורת שהוא מועבר בהם ופעולות עיבוד אותות המופעלות עליו. אלו יכולים בהדרגה להפחית את יחס האות לרעש (SNR) של האות, המשמש מדד חשוב לאיכותו. בפרט, המרת אות אנלוגי לצורה ספרתית (דיגיטלית) מוסיפה רעש קוונטיזציה על גבי האות, אך עם המעבר לצורה דיגיטלית, יכול האות יכול להיות מעובד או מועבר בקלות רבה מבלי שתיפגע איכותו מרעש משמעותי נוסף או עיוות.

חסרונם הבולט ביותר של אותות אנלוגיים אל מול אותות ספרתיים הוא ששידורים אנלוגיים תמיד יוסיפו רעש לאות. כאשר האות מועתק, מועבר או מעובד, הרעש הבלתי נמנע שייווצר בערוץ ההעברה ידרדר באופן בלתי הפיך את יחס האות לרעש, עד שבמקרים קיצוניים האות הופך לחסר ערך. אובדן איכות האות היא בלתי הפיך שכן במרבית המקרים, אין שיטה אמינה להבחין בין הרעש לבין האות.

באותות אנלוגיים חשמליים, ניתן להפחית רעש חיצוני על ידי מיגון, חיבורים איכותיים ושימוש בסוגים מסוימים כבלים כגון זוג קואקסיאלי. עם זאת, לא ניתן להפחית את הרעש לחלוטין.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Jim Lesurf. "Digital signals". University of St. Andrews. נבדק ב-2018-02-18.
  2. ^ "Analog vs. Digital". Sparkfun. 2018-02-18.