לדלג לתוכן

פנאומטיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פְּנֶאוּמָטִיקָה (פְּנֵימטיקה, על פי חוקי התעתיק לעברית[1]; מיוונית עתיקה: πνεῦμα, פנֵימה - אוויר או נשימה) הוא שם כולל לטכנולוגיה של הפעלה מכנית באמצעות גז דחוס, בדרך כלל אוויר.

היתרון של שימוש באוויר נובע מהיות האוויר חומר זמין, זול, ובטוח לשימוש. דליפה של אוויר אינה גורמת לנזק בניגוד לנוזל הידראולי, המשמש למטרות דומות.

לפנאומטיקה חסרונות בהשוואה להידראוליקה הנובעים מדחיסות האוויר המקטינה את יעילות העברת הכוח. למרות זאת, יש לטכנולוגיות המבוססות על פנאומטיקה שימושים מודרניים רבים כגון מערכות לאיסוף אשפה עירונית.[2]

התחום השכיח לשימוש בתהליכי שינוע פנאומטיים בעולם, הוא שינוע ופינוי אשפה עירונית[דרוש מקור]. ברחבי העולם, מותקנות מערכות שינוע וניהול אשפה פנאומטיות מזה עשרות שנים. המדינה המובילה בתחום היא ספרד, שרישתה את כל ערי המדינה בתוכנית להטמנת צינורות לשינוע אשפה. כחלק מתהליך ההתקנה של צינורות שינוע אשפה מתחת לערים חדשות, וגם עתיקות. הטמעת הצינורות התחילה בקוטר של 30 ס"מ, אולם כיום, לאחר שהסתבר שקוטר זה בעייתי ודורש תחזוקה רבה, מבוצע תהליך של תיקון קוטר הצינור לקוטר של 50 ס"מ.[3] הצינורות התת-קרקעיים מובילים את האשפה בלחץ אוויר לטרמינל עירוני מרכזי משם משונעת האשפה באמצעות משאיות.

בישראל ישנו שימוש במערכות פניאומטיות להעברת בדיקות בחלק מבתי חולים [4] [5].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פְּנֵימָטִי במילון מדידה (תשכ"ה), באתר האקדמיה ללשון העברית
  2. ^ "מפרט טכני על מערכת הפנאומטיקס". pneumatix. 2017-08-29. נבדק ב-2017-08-30.
  3. ^ Household waste collection | Ecologia, Urbanisme i Mobilitat, ajuntament.barcelona.cat (באנגלית)
  4. ^ ענת אלמוס קלוזנר, בית חולים חדש לילדים נפתח בתל אביב, חדשות, 28 באוקטובר 1991
  5. ^ [1], דוח משרד הבריאות על בית החולים הלל יפה
ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.