אזור מקודד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ה-CDS הוא הרצף החופף לאזורים האדומים במולקולת ה-mRNA.

אזור מקודד של גן, ידוע גם כרצף מקודד או בקיצור האנגלי – CDS‏ (coding DNA sequence), הוא החלק מתוך רצף ה-DNA וה-RNA של הגן שבו נמצאים האקסונים, שבתוכן נמצא המידע הגנטי הדרוש ליצירת חלבון. בתהליך יצירת חלבון, קטע מרצף ה-DNA משועתק למולקולת RNA, אשר יעבור תהליכי עיבוד, שבסופם מולקולת ה-mRNA הבוגרת תעבור תרגום לחלבון. מולקולת ה-mRNA הבוגרת מכילה רק אקסונים, ולא אינטרונים. האזור המקודד תחום בקצה ה-5' בקודון התחלה, ובקצה ה-3' בקודון סיום. מולקולת ה-mRNA יכולה להכיל בשני קצוותיו אזורים שאינם מתורגמים - UTR. האזור המקודד הוא האזור מתוך ה-mRNA אשר יעבור תרגום על ידי הריבוזום.

מציאת אזורים מקודדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד המינוח של מסגרת קריאה הוא פשוט, זיהוי של אזור מקודד אינו פשוט כלל ועיקר, מכיוון שבתא נתון רק חלק ממסגרות הקריאה אכן משמשות כאזור מקודד. כדי לזהות אזורים מקודדים, מקובל לרצף מולקולות mRNA, ולנסות להבין אילו חלקים מתוכם מתורגמים. זיהוי אזור מקודד הוא חלק התחום של חיזוי גנים, אשר חוקר גם חיזוי של מרכיבים פונקציונליים נוספים.

ההבדל בין אזור מקודד לדנ"א משלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתהליך רוורס טרנסקריפציה ניתן להפוך מולקולת mRNA בחזרה לרצף DNA, המכונה דנ"א משלים, או cDNA. מולקולת ה-DNA שתיווצר תכיל את אזורי ה-UTR שאינם חלק מה-CDS, אשר משועתקים ל-RNA אך אינם מתורגמים לחלבון. לכן ניתן לומר שברוב המוחלט של המקרים האזור המקודד ייפתח ברצף AUG (הקודון של מתיונין) ויסתיים באחד משלושת קודוני הסיום. כל זאת בניגוד ל-cDNA, המכיל את רצף ה-UTR.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]