איגוד העיתונאים הזרים בהוליווד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו איגוד העיתונאים הזרים בהוליווד

איגוד העיתונאים הזרים בהוליוודאנגלית: Hollywood Foreign Press Association; בראשי תיבות: HFPA) הוא ארגון ללא מטרות-רווח של עיתונאים וצלמים שנוסד בשנת 1943 אשר נוהג לדווח על תעשיית הבידור בארצות הברית באמצעות אמצעי תקשורת שונים (רדיו, טלוויזיה, עיתונות וכו'). בארגון חברים כתשעים חברים מכחמישים וחמש מדינות עם יותר מרבע מיליארד עוקבים. האיגוד ידוע בחלוקת פרסי גלובוס הזהב, פרס לאישים שונים בתחום הקולנוע והטלוויזיה בארצות הברית מדי חודש ינואר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון נוסד בשנת 1943, על ידי עיתונאים זרים מלוס אנג'לס אשר רצו הפצה מאורגנת של חדשות הקולנוע בהוליווד לעבר כלל העולם. כעבור שנה מייסוד הארגון, החלה חלוקת פרסי גלובוס הזהב. אשר בטקס זה חולקו הפרסים כמגילה. מהשנה שלאחר מכן החלה המסורת שהודעת הזוכים בטקס תבוא בעטיפה של סרט צילום.

בשנת 1950, חילוקי דעות בין חברי הארגון גרמו לפילוג פנימי וכתוצאה מכך הארגון פוצל לשני ארגונים שונים - איגוד הכתבים הזרים בהוליווד ואיגוד נציגי התקשורת הזרה בהוליווד. ההפרדה הסתיימה ושני הארגונים התאחדו בשנת 1955 תחת הכותרת הקולקטיבית "איגוד העיתונאים הזרים בהוליווד"

באותה השנה, החלה חלוקת פרסי גלובוס הזהב גם בקטגוריות של טלוויזיה.

בשנת 2021 חשף עיתון לוס אנג'לס טיימס את חוסר גיוון האתני של איגוד העיתונאים הזרים בהוליווד.[1] בעקבות כך החרימו את האיגוד חברות כמו נטפליקס, פריים וידאו ווורנר מדיה, שחקני קולנוע כמו טום קרוז וסקרלט ג'והנסון וכו', בעקבות זאת החליטה חברת NBC לא לשדר את טקס פרס גלובוס הזהב בשנת 2022.[2][3][4][5]

חברות בארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

פגישות חברי הארגון נערכות אחת לחודש, והדירקטורים ומחזיקי המשרות נבחרים פעם בשנה. בכל שנה יכולים להתקבל עד חמישה עיתונאים חדשים לארגון. כדי לשמור על מעמד "פעיל", כל חבר חייב להיות מוכר כיום על ידי איגוד הקולנוע של ארצות הברית ולהגיש מדי שנה קטעים מעבודתם השוטפת בשביל לחדש את מעמד הפעילות שלהם (במקרה שחבר בארגון אינו מוכיח את מעמדו, הוא יוגדר כ"שותף בארגון" ולא תהיה לו זכות הצבעה).

הדרישות לחברות פעילה כוללות מגורים בדרום קליפורניה ומינימום של ארבעה מאמרים שפורסמו בשנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]