איזבסטיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו איזבסטיה
בול סובייטי לכבוד יובל 50 לאיזבסטיה

איזבסטיהרוסית: Известия) הוא עיתון רוסי ותיק ורב-תפוצה. משמעות המילה "איזבסטיה" היא "ידיעות" (או "ידיעות מוגשות").

מקור העיתון[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילתו של העיתון איזבסטיה בעיתון "חדשות סובייט הפועלים של פטרוגרד" אשר התפרסם החל מ-13 במרץ 1917 בעיר פטרוגרד. בתחילתו נתן העיתון ביטוי להשקפות מנשביקיות ואלו של המפלגה הסוציאל-רבולוציונית. בחודש אוגוסט 1917 שינה העיתון את שמו ונקרא "חדשות הוועד המנהל המרכזי של הסובייטים של הפועלים והחיילים" ובגילגולו השלישי נקרא: "ידיעות הסובייטים של עמי ברית המועצות" (רוסית: Известия Советов народных депутатов СССР), או בקיצור "איזבסטיה".

לאחר כינוס הקונגרס הכל-רוסי השני של הסובייטים (בשלהי 1917) הפך איזבסטיה לעיתון הרשמי של הממשלה הסובייטית.

העיתון בתקופת ברית המועצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד שהעיתון פרבדה שימש כעיתון הרשמי של המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות, איזבסטיה היה העיתון הרשמי של הממשלה הסובייטית ונשיאות הסובייט העליון של ברית המועצות. תקופת הזוהר של העיתון היה תקופת ניקולאי בוכרין כעורך ראשי (1934 - 1937). במשך יותר מעשור העיתון העסיק קריקטוריסט בוריס יפימוב, אך לאחר מעצר אחיו הוא פוטר מהעיתון.

העיתון ברוסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר התמוטטות ברית המועצות איזבסטיה מבקש להצטייר כעיתון של כל האומה הרוסית. העיתון היה בבעלות חברת אחזקות אשר בעליה הוא ולדימיר פוטנין, מגדולי האוליגרכים ברוסיה, המקורב לשלטון. מניות השליטה בעיתון נרכשו ב-3 ביוני 2005 על ידי תאגיד הענק גזפרום באמצעות חברת האחזקות גזפרום מדיה. נכון לשנת 2005 תפוצת העיתון היא כ-240,000 גיליונות ליום.

בשנת 2008 העיתון נמכר לקבוצת תקשורת מסנקט פטרבורג שבבעלות יורי קובלצ'וק. בשנת 2011 מערכת העיתון עברה מבניין שנבנה במיוחד בשבילה בשנת 1926 במרכז מוסקבה לבניין אחר בפרברי העיר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איזבסטיה בוויקישיתוף