אל כשל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סצנה מהסרט 'אל כשל' (fail safe). הסרט המציג כיצד העדר מנגנוני אל כשל נאותים במערך הנשק הגרעיני האמריקאי עלול להוביל למלחמה גרעינית.

בהנדסה, אַל כֶשֶׁל (fail-safe) היא תכונה של מערכת, שבסוג מסוים של תקלה המערכת עצמה מגיבה באופן שיפחית את נזק שנגרם כתוצאה מהתקלה (מהכֶשֶׁל) לסביבה, לאנשים, ולמערכת עצמה. בתכונת אַל כֶשֶׁל, שלא כמו בטיחות אינהרנטית למפגע מסוים, אין פירוש הדבר שכֶשֶׁל הוא בלתי אפשרי או בלתי סביר, אלא שתכנון המערכת מונע או מפחית השלכות לא בטוחות של כֶשֶׁל המערכת. אַל היא מילת הוראה לפני פועל בעתיד ופירושה הימנע (דהיינו, אַל כֶשֶׁל פירושו הימנעות מהכֶשֶׁל). המונח כשל קטלני (fail deadly) נוצר כניגוד לאַל כֶשֶׁל.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעגלות שבתמונה יש מוט לחיצה אדום שמפעיל בלם ידני עם תכונת 'אל כשל'

בעגלות המשמשות את הנוסעים בשדות תעופה לנשיאת מזוודות יש בלם ידני עם תכונת אל כשל. הבלם בעגלה בולם את העגלה כל עוד הנוסע לא לוחץ עם ידו על הבלם ומשחרר את הבלימה בלחיצה. זאת בניגוד לבלם במכונית, שבולם את הרכב בלחיצה על הבלם ומפסיק לבלום בשחרור. לפיכך בתקלה שבה האדם מתעלף, העגלה תבלם ולא תדרדר. ואילו הרכב כן ידרדר במקרה של התעלפות. לפיכך, מנגנון הבלימה בעגלה הוא מנגנון אל כשל ואילו ברכב יש מנגנון מנוגד שנקרא כשל קטלני.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט 'אל כשל' (אנ') (fail safe), משנת 1964, סדרה של תקלות גורמת להפצצה גרעינית על העיר מוסקבה על ידי חיל האוויר האמריקאי. סדרת התקלות גרמה להפצצה בגלל העדר מנגנוני 'אל כשל' נאותים. הסרט יצא בעקבות ספר[1][2].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Burdick, Herman, and Wheeler, Harvey, Fail-safe
  2. ^ יוג'ין בודריק, ו-הרויי ווילר, אל-כשל, תרגם מאנגלית: שרגא גפני, בהוצאת מערכות, 1964