אמריקן-פלסטיין ליין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגל החברה "אמריקן-פלסטיין ליין"
„פרינסס אליס“ (לימים „פרזידנט ארתור“) בנמל קֶבּוּ בפיליפינים, 1916-1914

אמריקן פלסטיין לייןאנגלית: American Palestine Line) הייתה חברת אוניות יהודית-אמריקאית שנוסדה ב־1924 והפעילה קו נוסעים קבוע בין ניו יורק וארץ ישראל. היא נחשבת לחברת הספנות המודרנית הראשונה בבעלות ובניהול של יהודים. נשיא החברה היה השופט יעקב שטראל.

האונייה היחידה שהפעילה החברה הייתה א/ק "פרזידנט ארתור", מקודם "פרינסס אליס" של חברת הספנות הגרמנית נורד דויטשר לויד; היא נתפסה על ידי האמריקאים במלחמת העולם הראשונה, והחברה רכשה אותה ממועצת הספנות של ארצות הברית (US Shipping Board). "פרזידנט ארתור" הייתה אונייה מעורבת לנוסעים ומשא, בעלת תפוסה ברוטו של 15,000 טון, מקום ל־450 נוסעים ול־4,000 טון מטען.

במרץ 1925, אחרי שיפוץ האונייה והתקנתה לשירות, נחנך קו הנוסעים בין ניו־יורק וארץ ישראל, וב־12 בחודש יצאה "פרזידנט ארתור" להפלגת הבכורה שלה. קהל של 15,000 איש השתתף בטקסי חנוכת הקו, שכללו תפילות ונאומים באנגלית וביידיש ושירת התקווה. החברה התגאתה כי "פרזידנט ארתור" היא אניית הנוסעים האוקיינית הראשונה המניפה דגל עברי לצד הדגל האמריקאי, ובנוסף לכך גם אניית הנוסעים האוקיינית הראשונה שמשרתות בה נשים בתפקידי קצונה. בהפלגה הראשונה נסעו – בין היתר – 216 יהודים, שהוזמנו להשתתף בטקס הנחת אבן הפינה לאוניברסיטה העברית בירושלים.

איתרע מזלה של החברה והיא סבלה מקשיים תפעוליים ופיננסיים כבר מתחילת דרכה. בשלהי 1925, לאחר שלוש הפלגות בלבד לא"י, הוכרזה החברה כפושטת רגל ופורקה. האונייה הוחזרה למועצת הספנות, ותכולת משרדי החברה נמכרה במכירה פומבית בתחילת 1926.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • רב חובל זאב הים, ספינות מספרות – תולדות הספנות הישראלית. תל אביב, אחיאסף, 1968.
  • שמואל טולקובסקי, יהודים יורדי ים. תל אביב, אותפז, 1970.
  • רב חובל הלל ירקוני, העם, האנייה ועם ישראל. חיפה, פרדס הוצאה לאור, 2009.
  • קובי כהן-הטב, המהפכה הימית - אחיזת היישוב היהודי בים ובחופי ארץ-ישראל, 1948-1917. ירושלים, יד בן-צבי, 2019. עמ' 91.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Transportation template.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תחבורה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.