אקולייזר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תגובות התדר של אקולייזר פרמטרי המכוון להנחתה (באדום) ולהגברה (בכחול). ניתן להבחין בצורת הפעמון של תגובות התדר
אקולייזר גרפי לשני ערוצים (סטריאו); 15 תחומי תדרים בכל ערוץ

אֶקְוִולַיְיזֶראנגלית: Equalizer) הוא מכשיר אלקטרוני או אלגוריתם (הממומש בתוכנה או בחומרה) המיועד לשנות את הפרמטרים של אות נושא מידע, כשהשינוי נעשה על תחומי תדרים מסוימים של האות, כלומר השינוי הוא תלוי-תדר. השינוי מתייחס בדרך כלל לשינוי במשרעת האות, כלומר הגברה או הנחתה, אך הוא יכול להתייחס גם לפרמטרים אחרים כמו שינוי מופע.

במקור נועד האקולייזר לפצות על שינויים שחלו באות בתדרים מסוימים (ומכאן מגיע שמו באנגלית), כלומר להגביר תדרים שהונחתו, להנחית תדרים שהוגברו ולהעלים הבדלי מופע בין תדרים שונים. כיום משמש האקולייזר גם לשינויים יזומים באות שנועדו להדגיש או לשנות תדרים מסוימים.

אקולייזרים משמשים בעיבוד אותות בכלל ובעיבוד אותות שמע (בתחום התדרים 20,000-20 הרץ) בפרט. שם הוא משמש באולפני הקלטות, באולפני שידור, בהופעות ובמערכות שמע ביתיות.

האקולייזר הפשוט ביותר מבוסס על מסננים שמעביר תחומי תדרים מסוימים. שניים מבין האקולייזרים המורכבים יותר שמשמשים בעיקר למערכות שמע הם האקולייזר הפרמטרי והאקולייזר הגרפי.

אקולייזר פרמטרי מגביר או מנחית תחום תדרים מסוים סביב תדר מרכזי שניתן לשלוט בו. שני פרמטרים נוספים שניתן לשלוט בהם הם השבח ובדרך כלל גם רוחב הסרט (פקטור Q). צורת תגובת התדר של אקולייזר פרמטרי נראית כפעמון (bell shape).

אקולייזר גרפי מכיל חלוקה קבועה מראש של תדרי השמע ל-4 עד 31 תחומי תדרים. ניתן לשלוט על כל תחום תדרים בנפרד ולבצע עליו הנחתה או הגברה הניתנת לכוונון. צורת תגובת התדר של כל תחום תדרים באקולייזר הגרפי בדרך כלל קבועה מראש, אולם קיים בו חופש גדול יותר בקביעת תגובת התדר הכללית יחסית לאקולייזר הפרמטרי, משום שתגובת התדר הכללית של האקולייזר הגרפי נקבעת על ידי אוסף תגובות התדר של כל תחומי התדרים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אקולייזר בוויקישיתוף

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]