חומרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חומרה (חָמְרָה, באנגלית: Hardware) היא אוסף כל הרכיבים הפיזיים במחשב או בהתקן אלקטרוני אחר, כמו טלפון סלולרי או ציוד תקשורת, כלומר כל אובייקט הנתפס בחוש המישוש (כל דבר שניתן לגעת בו - "חומר"). זאת להבדיל מהמידע שהמחשב או ההתקן מכיל (ונשמר בזיכרון) או מעבד (בעזרת המעבד), ומהתוכנה - אוסף הפקודות המספקות הוראות לחומרה. הבחנה זו בין חומרה לתוכנה מצטמצמת כאשר התוכנה צרובה ברכיב חומרה מסוים ואינה ניתנת לשינוי (לדוגמה Read only memory - ROM) - תוכנה מסוג זה קרויה קושחה (Firmware) (מהיותה 'קשיחה' כלומר לא ניתנת לשינוי בצורה פשוטה). זיכרון קשיח זה הוא זיכרון ROM.

בפיתוח, בתכנון ובשיכלול רכיבי חומרה עוסק מהנדס חומרה.

רכיבים פיזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחשב אישי מורכב ממספר רכיבים פיזיים, הארוזים במארז:

בנוסף, ובדרך כלל שלא כחלק מהמארז, המחשב האישי יכול לכלול גם מדפסת, סורק, מצלמת רשת, ולעתים גם מערכת שמע עם רמקולים.

שליטה בחומרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החומרה נשלטת על ידי פקודות בשפת מחשב, הנקראת שפת סף (Assembly). על המחשבים בימינו, כדי לגשת לכל רכיב, אפילו במערכות הפעלה מתקדמות, יש לרשום את אוסף הפקודות שפונות לרכיב. קבצים אלה נשמרים עם סיומת VxD לדוגמה.

קבצים ישנים שעסקו בחומרה מתקופת ה-DOS היו עם הסיומת COM - לדוגמה: MOUSE.COM להפעלת העכבר, MSCDEX.COM להפעלת כונן תקליטורים. כמו כן, גם כקובצי הרצה (EXE) כתוכנית לכל דבר.

החומרה מופעלת באמצעות פסיקות (Interrupt), הפסיקה קלה בפעולת המעבד וגישה לחומרה.

דוגמאות לפסיקות במערכת ההפעלה DOS[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסיקה מס' 21 בבסיס 16 (מסומנת - 0x21 - בשפות C++, C ובשפות דומות, 21H באסמבלי) ידעה להפעיל את שירותי מערכת ההפעלה. פסיקה מס' 33 גם בבסיס 16 הפעילה את העכבר (אם הקובץ MOUSE.COM הורץ תחילה).

שימוש במדפסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי להשתמש במדפסת היה צורך באוגר (Register) סטטוס (מצב המדפסת - האם להדפיס? כן/לא) ואוגר נתון (מה להדפיס).

על מנת להדפיס ב-DOS ההוראה שכיום איננה קיימת הייתה שליחת הקובץ ליציאת LPT שלה המדפסת מחוברת. הפקודה להפעלת ההדפסה של הקובץ TEXT.TXT במערכת הפעלה זו היא:

type TEXT.TXT > lpt1:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]