חומרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חומרה (חָמְרָה, לפי כללי הכתיב חסר הניקוד של האקדמיה ללשון העברית, יש לכתוב חומרה, באנגלית: Hardware) היא אוסף כל הרכיבים הפיזיים במחשב או בהתקן אלקטרוני אחר, כמו טלפון סלולרי או ציוד תקשורת, כלומר כל אובייקט הנתפס בחוש המישוש (כל דבר שניתן לגעת בו - "חומר"). זאת להבדיל מהמידע שהמחשב או ההתקן מכיל (ונשמר בזיכרון) או מעבד (בעזרת המעבד), ומהתוכנה - אוסף הפקודות המספקות הוראות לחומרה. הבחנה זו בין חומרה לתוכנה מצטמצמת כאשר התוכנה צרובה ברכיב חומרה מסוים ואינה ניתנת לשינוי (לדוגמה Read only memory - ROM) - תוכנה מסוג זה קרויה קושחה (Firmware) (מהיותה 'קשיחה' כלומר לא ניתנת לשינוי בצורה פשוטה). זיכרון קשיח זה הוא זיכרון ROM.

בפיתוח, תכנון ושיכלול רכיבי חומרה עוסק מהנדס חומרה.

רכיבים פיזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחשב אישי מורכב ממספר רכיבים פיזיים, הארוזים במארז:

בנוסף, ובדרך כלל שלא כחלק מהמארז, המחשב האישי כולל גם מדפסת, סורק, מצלמת רשת, ולעתים גם מערכת שמע עם רמקולים.

שליטה בחומרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החומרה נשלטת על ידי פקודות בשפת מחשב, הנקראת שפת סף - Assembly. על המחשבים בימינו, כדי לגשת לכל רכיב, אפילו במערכות הפעלה מתקדמות, יש לרשום את אוסף הפקודות שפונות לרכיב. קבצים אלה נשמרים עם סיומת VxD לדוגמה.

קבצים ישנים שעסקו בחומרה מתקופת ה-DOS היו עם הסיומת COM - לדוגמה: MOUSE.COM להפעלת העכבר, MSCDEX.COM להפעלת כונן תקליטורים. כמו כן, גם כקובצי הרצה - EXE - כתוכנית לכל דבר.

החומרה מופעלת באמצעות פסיקות - Interrupt, הפסקה קלה בפעולת המעבד וגישה לחומרה.

דוגמאות לפסיקות במערכת ההפעלה DOS[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסיקה מס' 21 בבסיס 16 (מסומנת - 0x21 - בשפות C++, C ושפות דומות, 21H באסמבלי) ידעה להפעיל את שירותי מערכת ההפעלה. פסיקה מס' 33 גם בבסיס 16 הפעילה את העכבר (אם הקובץ MOUSE.COM הורץ תחילה).

שימוש במדפסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי להשתמש במדפסת היה צורך באוגר (Register) סטטוס (מצב המדפסת - האם להדפיס? כן/לא) ואוגר נתון (מה להדפיס).

על מנת להדפיס ב-DOS ההוראה שכיום איננה קיימת הייתה שליחת הקובץ ליציאת LPT שלה המדפסת מחוברת. הפקודה להפעלת ההדפסה של הקובץ TEXT.TXT במערכת הפעלה זו היא:

type TEXT.TXT > lpt1:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]