אקורד מינורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אקורד דו מינור

אקורד מינורי הוא אקורד המורכב מטרצה קטנה ומקווינטה זכה. שמו ניתן לו מהטרצה הקטנה (מינור = קטן) שבבסיסו. האקורד המינורי נחשב ל"אקורד עצוב" ורגוע מהמז'ורי, או מבטא רגש געגוע, לעומת האקורד מז'ורי שנחשב ל"אקורד שמח" ואנרגטי יותר. האקורד המינורי והאקורד המז'ורי הם האקורדים היסודיים במוזיקה טונאלית.

אקורד משולש[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקורד המינורי המשולש מסומן ב ומורכב כאמור מטרצה קטנה ומקווינטה זכה. שמו של האקורד ניתן לו מצליל השורש שלו. לדוגמה, אקורד רה מינור מורכב מרה, פה ולה (להאזנה (מידעעזרה)).

היפוכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקורד לה מינור והיפוכיו

היפוך נעשה כאשר צליל הבס הוא אחד מצלילי האקורד שאינו צליל השורש. הופעת צליל הטרצה בבס תעביר את האקורד ממצב יסודי להיפוך ראשון, או סקסטאקורד המסומן ב או בקיצור: . לדוגמה, באקורד רה מינור סקסטאקורד, הצליל פה יופיע בבס. כאשר צליל הקווינטה מופיע בבס האקורד עובר להיפוך שני, או קוורטסקסטאקורד המסומן ב. לדוגמה, באקורד רה מינור קוורטסקסטאקורד הצליל לה יופיע בבס.

אקורד מינור שבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקורד דו מינור-קטן שבע

אקורד מינור שבע הוא ספטאקורד לא-דומיננטי. אקורד מינורי עם ספטימה קטנה נקרא מינור שבע, או מינור-קטן שבע. לדוגמה, אקורד רה מינור-קטן שבע מורכב מרה, פה, לה ודו. אקורד מינורי עם ספטימה גדולה נקרא מינור שבע-גדול. לדוגמה, אקורד רה מינור-גדול שבע מורכב מרה, פה, לה ודו דיאז. לשני האקורדים פונקציה הרמונית זהה, אך תפקידים שונים במודולציות ובהולכת קולות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]