בבילון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בבילון
Babylon logo.png
Babylon10screenshot.png
ויקיפדיה העברית בתוכנת בבילון
מפתח Babylon Ltd.‎
מערכת הפעלה Microsoft Windows, Mac OSX, Black Berry, iPhone OS
סוג רישיון קנייני
קטגוריה מילונים ממוחשבים
www.babylon.com

בבילון (TASE: BBYL) היא חברת תוכנה ישראלית המפתחת ומשווקת תוכנת תרגום הנושאת את אותו שם.

באפריל 2015 עמדה הערכת בלומברג של שווי החברה על כ-100 מיליון ש"ח.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה נוסדה ב-1997 על ידי אמנון עובדיה (ממציא התוכנה), יקי דוניץ מקבוצת משוב מחשבים ושוקי פרמינגר, אשר שימש כמנכ"ל הראשון[1]. בשנת 1998 נרכשה השליטה בחברה על ידי פורמולה מערכות בראשות דני גולדשטיין. התוכנה הופצה בחינם עד 2001, ומאז החלה להימכר בתשלום. בשנת 2005 השיקה החברה, יחד עם מודן, מילון אלקטרוני המבוסס על המילונים של בבילון[2] אך מהווה מוצר חומרה עצמאי נפרד (גאדג'ט), שלא כמו תוכנות קודמות שפיתחה החברה, שנועדו למחשבים אישיים. מ-21 בדצמבר 2005 החלה תוכנת בבילון להציג ישירות גם מידע מוויקיפדיה, כולל ויקיפדיה העברית, וכן מאנציקלופדיה ynet[3].

בפברואר 2007 גייסה החברה 8 מיליון דולר מגופים מוסדיים ומהציבור באמצעות הנפקת ניירות ערך בבורסה לניירות ערך בתל אביב[4]. בשנת 2009 נרכשה השליטה בחברה על ידי נועם לניר, אשר מינה לתפקיד המנכ"ל את אלון כרמלי.

לאחר כניסת לניר לחברה שונה המודל העסקי של בבילון להשגת עיקר ההכנסות מפרסום מקוון ומתשלום עבור הפניית גולשים למנועי חיפוש, בעיקר לגוגל, שממנה הגיעו 80% מהכנסות החברה[5]. ב-30 באוקטובר 2013 דיווחה בבילון למשקיעיה כי החוזה בינה ובין חברת גוגל לא יוארך מעבר לסוף שנת 2013, דבר שגרם לצניחה של כ-65% בשערה של מניית בבילון בבורסה[6].

בספטמבר 2016 הטילה רשות ניירות ערך על החברה עיצום כספי בסך מיליון ש"ח, עקב שתי הפרות דיווח בעניין ההסכמים של החברה עם חברת גוגל. על מנכ"ל החברה לשעבר, אלון כרמלי, הוטל עיצום כספי בסך 250 אלף ש"ח, ועל יו"ר הדירקטוריון ובעל השליטה, אבי לניר, הוטל עיצום כספי בסך 150 אלף ש"ח[7].

מוצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנת בבילון תומכת רשמית בתרגום מאנגלית ל-33 שפות, כולל עברית, ולהפך. בנוסף, קהילת המשתמשים של התוכנה יוצרת מילונים משלה למגוון שפות. ישנם בתוכנה גם מילונים וספרים מקצועיים שניתן לרכוש תמורת תוספת תשלום, כגון מילון אבן-שושן, אנציקלופדיה בריטניקה ומילון אוקספורד. התוכנה גם תומכת בטכנולוגיית Text-to-Speech של מיקרוסופט, שמאפשרת לשמוע את ההגייה הנכונה של מילים בשפות רבות. גרסה 6 של תוכנת בבילון, שיצאה ב-30 באפריל 2006, מאפשרת תרגום מכונה של משפטים שלמים[8]. בגרסה 7 של התוכנה, שיצאה ב-15 באוקטובר 2007, שופר ממשק התוכנה, וכן התווספה פונקציית השלמה אוטומטית.

מקור שמה של החברה ושל התוכנה הוא בעיר העתיקה בבל, בה לפי המסופר בתנ"ך בלל (ערבב) ה' את לשונות כל גויי הארץ.

דרך פעולת התוכנה היא כאשר משתמש לוחץ על טקסט בעזרת צירוף מקשים מוגדר (ברירת המחדל היא לחצן ימני + Ctrl), נפתח חלון שבו מתורגם או מוסבר המונח המבוקש.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]