בית החלוצות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית החלוצות, 1950
בית ליגת נשים למען ישראל, 2007
בית החלוצות (קיץ 2012)

בית החלוצות (לשעבר בית ליגת נשים למען ישראל) הוא מבנה בשכונת רחביה בירושלים. המבנה מצוי ברחוב אבן גבירול 14 ומשמש מאז העשור השני של המאה ה-21 את יד יצחק בן-צבי.

מטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתי חלוצות הוקמו על ידי מוסדות התנועה הציונית בארץ ישראל במספר אתרים, לצד משקי פועלות, ונועדו לסייע לנשים צעירות, רובן ככולן עולות חדשות, להיקלט בחברה היישובית וללמוד חקלאות, כלכלת בית ומקצועות נוספים.

בית החלוצות הראשון הוקם בתחילת שנות ה-30 של המאה ה-20 בחיפה (ברחוב יל"ג), לאחריו הוקם ב-1936 בית בתל אביברחוב המלך ג'ורג') וב-1942 בירושלים.

היסטוריה של הבניין[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית החלוצות נבנה על מגרש שהיה בבעלות "המרכז החקלאי" של ההסתדרות הכללית. באתר זה, אף שהיה במרכז שכונת מגורים ההולכת ונבנית על ידי חברת הכשרת היישוב, יסדה בשנת 1922 האגרונומית רחל ינאית בן-צבי משתלה של צמחים שכונתה "משק הפועלות". במשתלה זו העבירה רחל ינאית בן-צבי קורסים לחלוצות שהגיעו לארץ ורצו ללמוד חקלאות. במשתלה גידלו בין השאר את עצי האורן אשר נשתלו על מורדות שער הגיא על ידי הקרן הקיימת לישראל, וכן גידלו פרחים אשר נמכרו מצריף שהיה ברחוב אבן גבירול (מכירת פרחים בליל שבת לאחר כניסת השבת גררה הפגנות של תושבי השכונות החרדיות של ירושלים מול הצריף).

בשנת 1928 עבר "משק הפועלות" לאזור ארמון הנציב ולימים הוקמה שם חווה ללימוד חקלאות לבני נוער. ברחוב אבן גבירול בשכונת רחביה הוקמה משתלה לחלוצים וחלוצות בתקופת העלייה השלישית, ולאחר מכן הוקצה מגרש והוקם מבנה שנקרא "בית החלוצות". המבנה בן שתי הקומות, תוכנן על ידי האדריכלית ג'ניה אוורבוך. הוקם בשנים 19411942 בסגנון הבינלאומי שרווח אז, במימון ליגת הנשים לארץ ישראל מניו יורק. הוא שימש מקום מגורים והכשרה מקצועית בחקלאות וכלכלת הבית לעולות חדשות שבאו לארץ ישראל. במשך השנים הוא הפך לבית ספר מקצועי לתפירה ולימודים כלליים.

בשנות ה-40 של המאה ה-20 פעלה מבית החלוצות קול ישראל, תחנת השידור הלא חוקית של ארגון ההגנה שכונתה "תלם שמיר בועז". במקום היה גם סליק של "ההגנה".[1]

במהלך מלחמת העצמאות פעל במבנה האולפן הזמני של תחנת הרדיו קול ירושלים, תחנת שידור ישראלית, שפעלה בירושלים במלחמת העצמאות בעקבות קול ירושלים המנדטורית. התחנה שידרה בירושלים במקביל לתחנת קול ישראל ששידרה בתל אביב. התחנה הועברה לשכונת רחביה לקראת סיומו של המנדט הבריטי, בשל הקרבות הקשים שהתנהלו בקרבת מבנה האולפנים ברחוב הלני המלכה.

בעשור הראשון של המאה ה-21 צורף הבית ושטחו למתחם יד יצחק בן-צבי, והוקם בו בית הספר ללימודי ירושלים, ע"ש חיים קוברסקי הכולל ספרייה ציבורית גדולה.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בית החלוצות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]