בית ורדניסדזה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בית וַרדַנִיסדזֶהגאורגית: ვარდანისძე) הייתה משפחה אריסטוקרטית בגאורגיה של ימי הביניים, בדרגת האצולה הגבוהה - דִידֵבּוּלִי (גאו')[1].

הסברה המקובלת היא שמקורה של משפחת ורדניסדזה הייתה מענף של משפחת אצילים בולטת אחרת בגאורגיה הפיאודלית, מַארוּשִיסדזֶה (მარუშისძე). הסברה נובעת מעובדת הימצאם של רבים מבית ורדנישווילי שנשאו את שם המשפחה מַארוּשִיאנִי (მარუშიანი). אבי המשפחה וַרדַן (גאו'), שהוא לכל הדעות מייסד השושלת, היה האריסתווי של סוואנתי, מהמחצית השנייה של המאה האחת עשרה. מעמד האצולה של האריסתווי (או אריסתוות-אריסתווי (גאו')) בקרב הסוואנים עבר בירושה לצאצאיהם והתגלגל בסופו של דבר כורדניסדזה (ורדן בתוספת "יס"=של, "דזה"=בן) כלומר בן ורדן. האצילים מבית ורדניסדזה מילאו תפקידים חשובים בחצר המלוכה הגאורגית, ובכללם הגזבר הראשי (אנ'), החצרן הראשי (אנ') והמנדטור הראשי (אנ') של לִיחתִימֵרֵתִי (גאו')[2].

המשפחה הייתה גם בית אב לשתי ענפי משפחות אצילים חשובות בגאורגיה: דאדיאני (אנ') מסמגרלו וגוריאלי (אנ') מגוריה. בסוואנתי הם הוחלפו בידי בית גֵלוֹבַאנִי (אנ')[3].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דִידֵבּוּלִי (גאו') היה ייחוס שהיה נהוג להוסיף לתואר האצולה בגאורגיה לתיאור אציל בדרגת האצולה הגבוהה, שדרגתו נבעה מייחוס פאודלי שנתקבל בירושה והייתה מקבילה לדרגת נסיך
  2. ^ לִיחתִימֵרֵתִי (גאו') הוא מושג שמופיע במקורות הגאורגיים ומתייחס לחלק שממערב לרכס ליחי וכולל את אימרתי
  3. ^ נ. שושיאשווילי (1979), "ורדניסדזה (ვარდანისძენი)", האנציקלופדיה הגאורגית סובייטית, כרך 4, עמ' 299, (בגאורגית)