בלייזר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Internet-news-reader.svg בלייזר
לוגו
סוג ירחון גברים
בעלים קבוצת ידיעות אחרונות
עורך רענן שקד
נוסד 2001
שפה עברית
מערכת רחוב נח מוזס 1, ראשון לציון
תפוצה 4.6% בקרב האוכלוסייה היהודית
הבוגרת (מעל גיל 18, נכון ל-2009)‏[1]
מדינה ישראל
האתר הרשמי

בלייזר הוא ירחון ישראלי בהוצאת "ידיעות אחרונות", המיועד לקהל יעד גברי, ששאב את השראתו המקורית ממגזינים אמריקניים דומים כדוגמת מקסים, Esquire ו-FHM. בלייזר נוטה לעסוק בנושאים הנחשבים מבחינה מגדרית ותרבותית כ"גבריים", כמו מין, ספורט, צבא, משקאות חריפים, הימורים, סמים ומכוניות, לצד כתבות על נושאים "רציניים" יותר כדוגמת פוליטיקה עולמית, כלכלה ובריאות.

ההתחלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"בלייזר" החל לצאת לאור באוגוסט 2001. קבוצת "ידיעות אחרונות" החלה במהלך של יצירת מגזיני-נישה, ו"בלייזר" היה השם שניתן למגזין הנישה הגברי של הקבוצה. המגזין תוכנן במקור כגרסה ישראלית של מגזיני גברים אמריקאיים מצליחים, כגון "מקסים", "FHM" ו"אסקווייר". לא רבים צפו לו הצלחה: ניסיונות קודמים ליצור מגזין גברים, כגון "מוניטין–פנטהאוז" נכשלו לחלוטין. בתחילה נקט המגזין טון רגוע יחסית, שהתבטא במינון נמוך של כתבות-פרודיות ותמונות של נשים. על השער אף הופיעו גברים ובגיליון הראשון היה זה נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון.

התפתחות המגזין[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיליון ינואר 2005 של המגזין, על השער - השחקנית טארה ריד

עם הזמן, גדל מינון ההומור הפרוע במגזין. תמונות הגברים הוחלפו בתמונות נשים מעורטלות-למחצה, הכתבות הפכו בוטות יותר ונטו לכיוון הניו-ג'ורנליזם, במדור מכתבים למערכת עלבו כתבי העיתון במכתבי הקוראים, נוספו כתבות פרודיות לרוב, בדיחות פנימיות ולעיתים גם קומיקס. אך יותר מכל, נושאים כמו מין, אלכוהול, סיגרים, סמים וספורט נשזרו ברבים מהמדורים והכתבות במגזין, לצד תובנות וחוויות אישיות וכתבות אחרות בנושאים מגוונים. כך לדוגמה, בגליונותיו הראשונים של המגזין סקירות הרכב כללו בעיקר ניתוח נתונים וביצועים של הרכב הנבחן, ואילו כיום, כתבה כזאת עשויה להתמקד בעיקר במסעו של הכתב להשקת הרכב במדינה זרה, נסיונותיו לחזר אחרי המקומיות, שתיית אלכוהול וצריכת חומרים נרקוטיים, זאת כאשר מושא הכתבה - הרכב המדובר, כמעט ונדחק כליל מחוץ לה. כעת המגמה בעיתון היא לשלב בין תכנים כאלה לכתבות רציניות של כותבים כאלון בן דוד, יואב לימור, אורי משגב, רם גלבוע, עמנואל רוזן ואלון פנקס. רם גלבוע הוא גם בעל הטור של העיתון, שמתפרסם בעמודו האחרון. עם כותבי הספורט הקבועים נמנים נדב יעקבי, ערן סלע, רם גלבוע וגידי שפרוט, ואת התחום המוטורי מכסים הלל פוסק ואלי פנגס, לצד חברי מערכת נוספים.

פרובוקציות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במספר מקרים פרסם "בלייזר" כתבות פרובוקטיביות הבוחנות את קצה גבול חופש הביטוי כגון: מהם נתיבי הברחת סמים ונשק לישראל, כיצד לפרוץ כספות, איך להתחמק ממכמונות מהירות וכדומה. אחדות מהכתבות עוררו סערה תקשורתית. בגיליון נובמבר 2005, לדוגמה, פורסמה כתבה שבה, תוך שיתוף פעולה עם עורך הדין ששי גז, פורטו הדרכים לביצוע פשע מושלם (רצח, אונס ופריצה) תוך ניקוי הראיות ומבלי להיתפס.[2] הכתבה גררה ביקורת ציבורית קשה והמגזין אף סבל מגל ביטולי מנויים. לגיליון מרץ 2006 צורף למגזין סטיקר לרכב ובו הכתובת: "אם רכב זה לא ביצע עבירת תנועה, תתקשרו ואנו נבטל לו את המנוי". הדבר גרר מחאות מעמותת אור ירוק באומרה כי המגזין מעודד נהיגה מסוכנת.

גישת המגזין[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחד, המגזין מציג גישה המאדירה את ה"גבר האידיאלי", בן דמותו של האקדוחן הבודד במערב הפרוע - מנהל מערכות יחסים עם נשים רבות, מעשן סיגרים, שותה ויסקי וחובב רובים ומכוניות. מאידך, רוב כתבי העיתון מעידים על עצמם כעל "נשואים וחנונים". כך, שיש הטוענים כי הגישה המוצגת במגזין היא בעצם פרודית/אירונית.

אחרים טוענים שהמגזין אינו שונה ממגזיני נשים, וכמוהם מעודד בידול ושיסוי של המינים זה בזה וחזרה לדרכי חשיבה מיושנות וחלוקת תפקידים מגדרית.

מבנה הירחון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ל"בלייזר" מבנה קבוע למדי. מרכיבים עיקריים:

  • עמוד השער, ובו תמונה של דוגמנית בלבוש מזערי, כגון ביקיני. לדוגמנית זו מוקדשים עמודים נוספים לקראת סוף הגיליון, במדור הקרוי "המספרה". בצמוד לשמו של הירחון הופיעה בעבר הסיסמה "כל מה שמעניין גברים".
  • תוכן העניינים, ובו יחד עם שמות הכתבות ומיקומן, גם הערות עוקצניות על תוכנן, כגון: "מור ויטל היא אישה שנולדה כלואה בגוף של גבר. מביא את סיפורה גידי שפרוט, גבר שנולד כלוא בגוף של דג". כתיבה בסגנון עוקצני-מתחכם כזה מופיעה ברבים מדפי הירחון.
  • מכתבים למערכת, שלאחר חלקם מופיעה תגובה עוקצנית של המערכת.
  • "הבת של השכן": מדור המציג צילומים פרובוקטיביים של צעירה אלמונית.
  • "הדו"ח": מדורים קצרים העוסקים בספורט, ספרים, קולנוע ועוד.
  • מאמרים וכתבות.
  • "נשים שאנחנו אוהבים": מדור ובו צילומי דוגמניות זרות.
  • "נותנת בראש": מדור ייעוץ מיני ובו תשובותיה של קארין ארד לשאלות הקוראים. מדור זה, כמו מדורים נוספים בעיתון, גדוש בניבול פה.
  • "תבינו לבד": מדור בדיחות, רבות מהן בעלות קונוטציה מינית.

הפרסומות בירחון משווקות בעיקר מוצרי צריכה בעלי אופי מגדרי: משקאות חריפים, ביגוד, שעונים, קוסמטיקה לגבר, מכוניות, מכשירים אלקטרוניים, סיגריות וכדומה. לעיתים הפרסומות מתאימות עצמן לסגנונו של הירחון; כך, למשל, הופיעה פרסומת למכשירי טלוויזיה שכותרתה "פתאום שטוחות עושות לך את זה".

כתבים ועורכים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]