בסאראב השני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בסאראב השני, הידוע לפעמים כ"בסאראב ווייבוד" (נפטר ב - 1458), היה וויווד (שליט) של ולאכיה. הוא שלט ב-1443-1442. בסאראב היה בנו של השליט לשעבר דן השני, ושלטונו התקיים בין שלטון מירצ'ה השני לבין חזרתו לכס המלכות של אביו של מירצ'ה, ולאד דראקול.

מירצ'ה השני עלה לשלטון בשנת 1442, כשוולאד דראקול זומן לחצר העות'מאנית לשם משא ומתן על התמיכה העות'מאנית, תמיכה לה היה זקוק כדי להגן על שלטונו מפני יאנוש הוניאדי, הוויווד של טרנסילבניה. אולם הסולטאן עצר וכלא אותו במבצר בגליפולי
בעקבות הקרב של סנטימברו בשנת 1442, יאנוש הוניאדי נכנס בכוח לוולאכיה, מירצ'ה השני הודח מהשלטון על ידי צבאו של הוניאדי, ונאלץ לברוח. הוניאדי העלה לשלטון בוולאכיה את בסאראב השני.
עם זאת, החזיק בסאראב השני את השלטון רק זמן קצר (מאוגוסט 1442 ועד הסתיו של שנת 1443), ואיבד אותו בתוך שנה לוולאד דראקול, ששוחרר מן הכלא וחזר בתמיכת הסולטאן. בסאראב השני נמלט לטרנסילבניה, ובשנת 1458 הוזכר שוב על ידי הסקסונים בטרנסילבניה כטוען לכתר וולאכיה נגד ולאד המשפד[1].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Constantin C. Giurescu, Dinu C. Giurescu Istoria românilor, Editura ştiinţifică şi enciclopedică, Bucureşti, 1976 (ברומנית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ C.Giurescu ע' 145


הקודם:
מירצ'ה השני
שליט ולאכיה
1443-1442
הבא:
ולאד דראקול