לדלג לתוכן

בריגדת מהפיכת 1920

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בריגדת מהפיכת 1920 (ערבית: كتائب ثورة العشرين) היא מיליציה סונית בעיראק, הכוללת חברים מצבא עיראק המפורק מתקופת סדאם חוסיין. המיליציה השתמשה בהתקני חבלה מאולתרים והתקפות חמושות נגד כוחות ארצות הברית בעיראק.

המיליציה מגדירה את מטרתה לכונן עיראק עצמאית ומשוחררת על בסיס איסלאמי. הקבוצה פעילה מערבית לבירת עיראק בגדד באזורים אבו גרייב, חאן דארי, ופלוג'ה, ובמחוזות דיאלא נינווה ואל-אנבר[1].

שם המיליציה מתייחס למהפיכה כנגד השלטון הבריטי בעיראק, שפרצה בשנת 1920; המיליציה מהווה את הזרוע הצבאית של תנועת ההתנגדות האיסלאמית. סמל הקבוצה הוא מפת עיראק כשהקוראן בחלקה העליון ועליו הסיסמה "לחם בהם, ואללה יענה אותם תחת ידך". במרכז הסמל יש צורת רובה AK-47 כשדגל עיראק עליו. בין הדגל לרובה יש כיתוב "תנועת ההתנגדות האיסלאמית" ובגדול יותר "בריגדת מהפיכת 1920"

לדברי דובר צבא ארצות הברית קבוצות מקומיות לאומניות בעיראק, פועלות יחד עם צבא ארצות הברית[2]. הארגון באמתר האינטרנט שלו טען כי אינו פועל יחד עם ארצות הברית, וכי מדובר בשקר. הדבר נאמר בהקשר למבצע הצבאי שבוצע על ידי ארצות הברית במחוז דיאלא נגד אל-קאעידה[3]. המיליציה מאשימה את חברי חמאס עיראק, המכיל חברים ממיליצית הבריגדה שעזבו אותו לפני המבצע בדיאלא. ראש ממשלת עיראק נורי אל-מאלכי הביע חשש כי קבוצות מקומיות חמושות מהוות אופוזיציה בהתהוות, ואמר כי קבוצות אלו צריכות להיות תחת הנהגת הצבא או המשטרה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ http://www.atimes.com/atimes/Middle_East/GA21Ak03.html "Kidnappings keep Iraq pot boiling"
  2. ^ Washington Post. 25 August 2007. Retrieved 29 August 2007
  3. ^ http://www.mcclatchydc.com/iraq/story/17302.html "Offensives elsewhere, but Baghdad remains deadliest for U.S. troops"