לדלג לתוכן

ג'יגולו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ג'יגולואנגלית: Gigolo) הוא גבר הנמצא במערכת יחסים או בקשר חברתי עם אישה ומקבל ממנה תמיכה כלכלית או גמול חומרי אחר, או, גבר שהוא רקדן (בעיקר בהקשר מיני) ומייעד את שירותיו רק או בעיקר לנשים[1]. לעתים מובן המונח כמתאר זנות גברית עבור נשים.

המונח מתאר פעמים רבות גבר שמאמץ אורח חיים המתאפיין בקיום מספר מערכות יחסים מעין אלו אחת-אחר-השנייה, ומסתמך על אורח חיים זה במקום להשיג הכנסה בדרכים אחרות.[2][3] לרוב יהיה הג'יגולו גבר צעיר יחסית המקיים מערכת יחסים עם אישה מבוגרת ועשירה ממנו ומספק לה חברה, מהווה עבורה בן לוויה, ומקיים עימה מערכת יחסית מינית.[4]

אטימולוגיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקור האטימולוגי של המילה הוא ככל הנראה בצרפתית, כגרסת הזכר למילה Gigolette, שמשמעה פרטנרית מקצועית לריקוד או זונה. מילה זו נגזרת מהמילה הצרפתית המוקדמת Giguer שמשמעה "לרקוד". המילה האנגלית המוקדמת Giglot עשויה הייתה אף היא להיות מקור למילה Gigolette.‏[4]

המילים Gigolo ו-Gigolette מתועדות לראשונה בצרפתית בשימוש מאמצע המאה ה-19, בהקשר לפרטנרים מקצועיים לריקוד, לרוב רקדניות, באולמות הריקודים של המונמארטר בפריז.
רקדניות אלו קיבלו תשלום עבור ריקוד ולעיתים גם עבור יחסי מין. בסוף המאה ה-19, המונח ג'יגולו התקשר יותר לגברים, לרוב ממוצא זר, שנשים אמידות היו שוכרות את שירותיהם כבני לוויה ולמערכת יחסית אינטימית.[5]

במונח נעשה שימוש נרחב למדי בתרבות הפופולרית, למשל בסרט האילם "ג'יגולו" משנת 1926 שהפיק ססיל ב. דה-מיל, בסרט "ג'יגולו בלבד" משנת 1978 בכיכובו של דייוויד בואי, בסרט "ג'יגולו אמריקאי" משנת 1980 בכיכובו של ריצ'רד גיר, או בסרט "הג'יגולו מת לצחוק" משנת 1988 בסרט הישראלי "יהושע יהושע" בכיכובו של אברי גלעד, משנת 1999 בכיכובו של רוב שניידר, וכן בסדרה "יומנו של ג'יגולו" משנת 2022 בנטפליקס.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ "gigolo". Merriam-Webster Dictionary
  2. ^ Otterman, Sharon, "'Swiss Gigolo' Sentenced to Six Years". 2009-03-09., The Lede, March 9, 2009, News, הניו יורק טיימס, February 14, 2013.
  3. ^ Dahlkamp, Jürgen, Röbel, Sven, and Smoltczyk, Alexander, Dahlkamp, Jürgen; Röbel, Sven; Smoltczyk, Alexander (2009-03-06). "Gigolo Trial: Trial to Begin for Man Who Duped Germany's Richest Woman". Spiegel Online., Spiegel Online International, accessed February 14, 2013.
  4. ^ 1 2 "gigolo"., Word Reference, accessed February 14, 2013.
  5. ^ Freundschuh, Aaron. The Courtesan and the Gigolo: The Murders in the Rue Montaigne and the Dark Side of Empire in Nineteenth-Century Paris (2017, Stanford University Press)