גאואיד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המחשה תלת-ממדית של גַלִיוּת (אנ') הגאואיד
(ביחידות כבידה)
1. האוקיינוס
2. אליפסואיד ייחוס
3. קו אנך (כבידתי) מקומי
4. יבשת
5. גאואיד

גֵאוֹאידאנגלית: Geoid) הוא צורה אשר הייתה מייצגת את פני הים אם היו מושפעים מסיבוב כדור הארץ והכבידה לבדם, ובהיעדר השפעות אחרות כגון רוחות, זרמים, גאות ושפל. צורה זו מומשכת אל תוך היבשות ולמעשה עוטפת את כדור הארץ כולו.

כל הנקודות על פני הגאואיד הן בעלות אותו פוטנציאל גרביטציוני. כח הגרביטציה פועל בכל נקודה בניצב למשטח הגאואיד.

על פי גאוס שתיאר אותו לראשונה, הוא "תיאורו המתמטי של כדור הארץ". הגאואיד הוא למעשה משטח חלק לא סטנדרטי מפני שצורתו מושפעת ממספר גורמים השוברים את הסימטקיה של אליפסואיד. אחת הסיבות המרכזיות היא שמסת כדור הארץ אינה מחולקת בצורה אחידהבתוכו ועל פניו. הוא אינו תואם את המשטח בפועל של קליפת כדור הארץ, אלא מחושב על ידי מדידות גרביטציה עדינות. ערכי המדידות משתנים עם הזמן (בקצב איטי) ולכן מדי כמה שנים יוצאים חישובי גאואיד חדשים.

למרות חשיבותו הרבה למעלה ממאתיים שנה, רק לאחרונה הוא חושב עם דיוק טוב. פעמים שהגאואיד נחשב "צורתו האמיתית" של כדור הארץ, בניגוד לצורה המוכרת והפשוטה יותר של אליפסואיד.

דוגמה מפושטת[עריכת קוד מקור | עריכה]

שדה הכבידה של כדור הארץ אינו מושלם ואינו אחיד. אליפסואיד שטוח משמש תדיר כדי לעשות "אידאליזציה" של כדור הארץ, אך אף לו היה ספירה מושלמת, עדיין שדה הכבידה לא היה שווה בכל מקום, מפני שהצפיפות (ולכן המסה) משתנה ממקום למקום. זאת הודות לחלוקת המאגמה, רכסי הרים, בקעים בקרקעית האוקיינוס ועוד.

לו הספירה המושלמת הייתה מכוסה לגמרי במים, לא היו המים באותו גובה בכל מקום על פני כדור הארץ. גובה פני הים היו נקבעים על פי עצמתו של שדה הכבידה באותה הנקודה.

Terrestrial globe.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי כדור הארץ. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.