גביע המלומדים העולמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי, וכן רשימת הזוכים ללא מקורות ולא ניתן לדעת אם מדובר ברשימה נכונה או לא.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

גביע המלומדים העולמי
World Scholar's Cup
נשיא הארגון, דניאל ברדיצ'בסקי
נשיא הארגון, דניאל ברדיצ'בסקי
פעילות תחרות אקדמית בינלאומית לקבוצות תלמידים
מדינה בינלאומי
מייסדים דניאל ברדיצ'בסקי
מנכ"ל זאק אלינגטון
תקופת הפעילות 2006–הווה (כ־17 שנים)
World Scholar's Cup

גביע המלומדים העולמיאנגלית: World Scholar's Cup, בראשי תיבות: WSC) הוא תחרות אקדמית בינלאומית המיועדת לקבוצות תלמידים, וכיום משתתפות במסגרת התחרות יותר משבעים מדינות, ביניהן גם ישראל. התחרות נוסדה בשנת 2006 בידי דניאל ברדיצ'בסקי, יהודי מלוס אנג'לס, מנהל ארגון "דמידק" (Demidec) ואישיות ידועה בתחום החינוך העולמי. מנהל נוסף של התחרות כיום הוא זאק אלינגטון, חבר ילדות של דניאל. התחרות גדלה במהלך השנים הן בפופולריות שלה והן בהכרתה העולמית.

סימן ההיכר של התחרות הוא אלפקה והתלמידים המשתתפים בה מקבלים אלפקות כמזכרת מהתחרות.

מטרת התחרות היא "יצירת קהילה בינלאומית של משכילים ומנהיגים עתידיים", בעודה מקדמת את העובדה ש"התחרות מאפשרת לתלמידים לגלות חוזקות ויכולות שלא בהכרח ידעו שיש להם קודם". למרות התחרות שבו, מדגיש "גביע המלומדים העולמי" גם את הצד החברתי ומתמקד בהבאת תלמידים שונים מתרבויות שונות לדיון משותף בנושאים, בעיות ורעיונות המתקשרים להווה ולעתיד.

מבנה התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחרות, משתתפות קבוצות המורכבות משלושה תלמידים. הקבוצות בדרך-כלל בנויות מתלמידים מאותו בית-הספר, אך לא תמיד זהו המקרה: לתלמידים יש את האפשרות ליצור קבוצות "עצמאיות" שיכולות לכלול תלמידים מבתי-ספר אחרים או אף ממדינות אחרות. ישנה חלוקה לשכבות גיל בתחרות - בוגרים וצעירים. גילו של התלמיד מייעד אותו לשכבת גילו. תלמידים בגילאי 11-14 משתייכים לשכבת הגיל הצעירה, בזמן שתלמידים בני 15 ומעלה משתייכים לשכבת הגיל הבוגרת. תלמידים משכבת הגיל הצעירה החפצים להשתתף בשכבת הגיל הבוגרת יכולים לעשות זאת. שתי שכבות הגיל מתחרות במקביל, למרות שצעירים יכולים להתחרות אך ורק כנגד צעירים, בעוד בוגרים יתחרו אך ורק כנגד בוגרים. לכל מדינה יש סיבוב אזורי בו היא משתתפת, והקבוצות הטובות ביותר בסיבוב האזורי עולות לסיבוב העולמי. התנאים לעלייה לסיבוב העולמי הם:

  • להשיג את התוצאות הטובות ביותר בשכבת הגיל שלך (החציון העליון עולה לסיבוב העולמי).
  • להיות הקבוצה הטובה ביותר מאותו בית-ספר בכל קבוצת גיל.
  • להשיג מספר נקודות מסוים (שנקבע באופן יחסי לאור הישגי כל הקבוצות).

האירועים המרכזיים של התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Team Debate - האירוע המרכזי של התחרות שבו כל קבוצה מתחרה אחת מול השנייה בתחרות דיבייט. המשתתפים שקיבלו את הניקוד הגבוה ביותר יבחרו להופיע בדיבייט הראווה (באנגלית: Debate Showcase) ויתמודדו בוויכוח סיג ושיח שיוצג לעיניי כל הקהל.
  • Collaborative Writing - אירוע שבו הקבוצה מקבלת מספר נושאים להביע עליהם את דעתה. יש לקבוצה חצי שעה להחליט מי כותב על איזה נושא, ואז כל אחד צריך לכתוב במשך זמן מסוים מאמר דעה על אותה הסוגיה. הניקוד הוא אישי, ומחברים את הניקוד של כל אחד כדי לקבל ניקוד קבוצתי.
  • Scholar's Bowl - באירוע הזה כל קבוצה מקבלת שלט שעליו יש לחצנים עם מספרי תשובות. לאורך התחרות מוצגות שאלות על החומר שנלמד והקבוצה צריכה ללחוץ על התשובה הנכונה בזמן המתאים.
  • Scholar's Challenge - בדומה ל-Scholar's Bowl, גם כאן יש שאלות אמריקאיות על הנושאים שנלמדו, רק שהפעם כל משתתף לעצמו עונה על השאלות במעין מבחן. הניקוד הוא אישי והניקוד הקבוצתי הוא שקלול של כל המשתתפים.

ישראל בתחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2010, נערך הסיבוב העולמי של התחרות בשאנגחאי, ובו השתתפו לראשונה שתי קבוצות מישראל, ממרכז חינוך ליאו באק בחיפה.

במרץ 2012 התקיים במרכז חינוך ליאו באק בחיפה הסיבוב הישראלי הראשון במסגרת התחרות[1].

בשנת 2015 התנהל הסבב הארצי במרכז חינוך ליאובק בחיפה, בסבב זה חלה עלייה גדולה במספר המשתתפים שעמד על כ-300 תלמידים מעשרות בתי ספר, סבב זה היה הגדול ביותר בתולדות התחרות בארץ. באותה השנה נסעו קבוצות ישראליות (מתיכון אחד העם וחטיבת רשיש בפתח תקווה, תיכון אורט כרמים בכרמיאל, ומהמרכז למחוננים ברחובות) לסיבוב האלופים באוניברסיטת ייל.

בשנת 2016 התקיימה התחרות הארצית ברחובות, בשונה משנים קודמות. בסיבוב העולמי הגדול (Global Round) באותה השנה, שהתקיים בבנגקוק, השתתפו קבוצות מתיכון אחד העם ומחטיבת רשיש בפתח תקווה, וממרכז המחוננים מערבה ומרחובות.

בסיבוב העולמי הקטן (Mini-Global Round) שהתקיים בפראג, השתתפו קבוצות מרמת גן, חיפה ועוד.

בשנת 2017 התקיימה התחרות הארצית ברחובות בפעם השנייה.

בסיבוב העולמי באתונה בשנת 2017 זכו שתי קבוצות מהמרכז למחוננים ברחובות במקום הראשון בשתי קבוצות הגיל: הבוגרים והצעירים

בגמר שנת 2017, שהתקיים באוניברסיטת ייל, קבוצה ממרכז המחוננים ברחובות זכתה במקום השני בקבוצת הצעירים

הסיבוב העולמי ב-2018 נערך בברצלונה והשתתפו בו נבחרות ישראליות רבות.

בשנת 2019 התקיימה התחרות הארצית ברחובות ובשילר בפעם השלישית. סיבוב זה היה הגדול ביותר עד זמנו, עם יותר מ-400 תלמידים מרחבי הארץ.

בסיבוב העולמי בבייג'ינג בשנת 2019 זכתה קבוצה מהמרכז למחוננים ברחובות במקום הראשון בקבוצות גיל הבוגרים.

בשנת 2022 התקיימה בפתח תקווה תחרות ארצית נוספת.

באותה השנה, התקיים הסיבוב העולמי בפראג. בסיבוב השתתפו משלחות ישראליות רבות והוא הניב את אחוז הזכיות הישראלי הגבוה ביותר בהיסטוריית התחרות.

בקבוצה הצעירה, במקום הראשון הכללי, במבחן ובחידון הידע הקבוצתי זכו שיראל אייזמן, ארבל ריכטר ויערה הלר מחטיבת הביניים אחד העם בפתח תקווה. במקום הראשון בקטגוריית הדיבייט הקבוצתי ובמקום השני הכללי זכו אמיתי חולתא, אגם שטוף ויעל שרם מחטיבת הביניים שרת בכפר סבא. כמו כן, במקום הראשון בקטגוריית הכתיבה הקבוצתית זכו רובין שילה חלפון, עמית יוסיפוביץ וליה פרידמן מחטיבת הביניים שרת בכפר סבא.

נוסף על כך, בקבוצה הבוגרת של אותו הסבב זכה במקום הראשון בקטגוריית הדיבייט האישי יובל בר יוחאי מחטיבת הביניים שרת בכפר סבא. במקום הראשון הכללי זכו ליאב כהן, אביב ריכטר וחגי דרג'י מתיכון אחד העם.

ועוד, בסבב העולמי בפראג זכתה בתיה טקר מבית הספר אורט כרמים בכרמיאל בתואר coach of the year (מדריכת השנה).

במרץ 2023, התקיים סיבוב נוסף של התחרות בפתח תקווה, מהגדולים ביותר מהסיבובים הארציים בעולם באותה השנה עם יותר מ400 תלמידים. באותו סיבוב הקבוצה של שאולי מילוא ליבנת, רומי אלדר ועידן אלברט מחטיבת הביניים שרת בכפר סבא זכו במקום הראשון הקבוצתי בג'וניורים, וליה קצבמן מחטיבת הביניים אחד העם בפתח תקווה זכתה במקום הראשון האישי. באותו סיבוב הקבוצה של גיא וידרה, חגי דרג'י וקארין לוי מתיכון אחד העם זכו במקום הראשון הקבוצתי בסיניורים וגיא וידרה זכה גם במקום הראשון האישי. שבעת התלמידים במקומות הראשונים בסיניורים באותו הסיבוב - אמיתי חולתא, רובין שילה חלפון, ליה פרידמן, אגם שטוף, ירין חן, יעל שרם וגיא וידרה - הניבו את התוצאות האישיות הגבוהות ביותר בסיבוב "regional" באותה שנה, והקבוצה הטובה ביותר הניבה את התוצאה הקבוצתית הגבוהה ביותר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]