גביע המלומדים העולמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גביע המלומדים העולמי
World Scholar's Cup
WSC Logo notext.png
Daniel Jakarta 2011.png
נשיא הארגון, דניאל ברדיצ'בסקי
פעילות תחרות אקדמית בינלאומית לקבוצות תלמידים
מדינה בינלאומי
מייסדים דניאל ברדיצ'בסקי
מנכ"ל זאק אלינגטון
תאריך הקמה 2006
World Scholar's Cup

גביע המלומדים העולמיאנגלית: World Scholar's Cup) הוא תחרות אקדמית בינלאומית המיועדת לקבוצות תלמידים, וכיום משתתפות במסגרת התחרות יותר מחמישים מדינות, ביניהן גם ישראל. התחרות נוסדה בשנת 2006 בידי דניאל ברדיצ'בסקי, יהודי מלוס אנג'לס, מנהל ארגון "דמידק" (Demidec) ואישיות ידועה בתחום החינוך העולמי. מנהל נוסף של התחרות כיום הוא זאק אלינגטון, חבר ילדות של דניאל. התחרות גדלה במהלך השנים הן בפופולריות שלה והן בהכרתה העולמית.

מטרת התחרות היא "יצירת קהילה בינלאומית של משכילים ומנהיגים עתידיים", בעודה מקדמת את העובדה ש"התחרות מאפשרת לתלמידים לגלות חוזקות ויכולות שלא בהכרח ידעו שיש להם קודם". למרות התחרות שבו, מדגיש "גביע המלומדים העולמי" גם את הצד החברתי ומתמקד בהבאת תלמידים שונים מתרבויות שונות לדיון משותף בנושאים, בעיות ורעיונות המתקשרים להווה ולעתיד.

מבנה התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחרות, משתתפות קבוצות המורכבות משלושה תלמידים. הקבוצות בדרך-כלל בנויות מתלמידים מאותו בית-הספר, אך לא תמיד זהו המקרה: לתלמידים יש את האפשרות ליצור קבוצות "עצמאיות" שיכולות לכלול תלמידים מבתי-ספר אחרים או אף ממדינות אחרות. ישנה חלוקה לשכבות גיל בתחרות - בוגרים וצעירים. גילו של התלמיד מייעד אותו לשכבת גילו. תלמידים בגילאי 11-14 משתייכים לשכבת הגיל הצעירה, בזמן שתלמידים בני 15 ומעלה משתייכים לשכבת הגיל הבוגרת. תלמידים משכבת הגיל הצעירה החפצים להשתתף בשכבת הגיל הבוגרת יכולים לעשות זאת. שתי שכבות הגיל מתחרות במקביל, למרות שצעירים יכולים להתחרות אך ורק כנגד צעירים, בעוד בוגרים יתחרו אך ורק כנגד בוגרים. לכל מדינה יש סיבוב אזורי בו היא משתתפת, והקבוצות הטובות ביותר בסיבוב האזורי עולות לסיבוב העולמי. התנאים לעלייה לסיבוב העולמי הם:

  • להשיג את התוצאות הטובות ביותר בשכבת הגיל שלך (החציון העליון עולה לסיבוב העולמי).
  • להיות הקבוצה הטובה ביותר מאותו בית-ספר בכל קבוצת גיל.
  • להשיג מספר נקודות מסוים (שנקבע באופן יחסי לאור הישגי כל הקבוצות).

האירועים המרכזיים של התחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Team Debate - האירוע המרכזי של התחרות שבו כל קבוצה מתחרה אחת מול השנייה בתחרות דיבייט. המשתתפים שקיבלו את הניקוד הכי גבוה יבחרו להופיע בדיבייט הראווה (באנגלית: Debate Showcase) ויתמודדו בוויכוח סיג ושיח שיוצג לעיניי כל הקהל.
  • Collaborative Writing - אירוע שבו הקבוצה מקבלת כמה נושאים להביע עליהם את דעתה, יש לקבוצה חצי שעה להחליט מי כותב על איזה נושא, ואז כל אחד צריך לכתוב במשך זמן מסוים מאמר דעה על אותה הסוגיה. הניקוד הוא אישי, ומחברים את הניקוד של כל אחד כדי לקבל ניקוד קבוצתי.
  • Scholar's Bowl - באירוע הזה כל קבוצה מקבלת שלט שעליו יש לחצנים עם מספרי תשובות. לאורך התחרות מוצגות שאלות על החומר שנלמד והקבוצה צריכה ללחוץ על התשובה הנכונה בזמן המתאים.
  • Scholar's Challenge - בדומה לScholar's Bowl, גם כאן יהיו שאלות אמריקאיות על הנושאים שנלמדו, רק שהפעם כל משתתף לעצמו עונה על השאלות במעין מבחן. הניקוד הוא אישי והניקוד הקבוצתי הוא שקלול של כל המשתתפים.

ישראל בתחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2010, נערך הסיבוב העולמי של התחרות בשאנגחאי, ובו השתתפו לראשונה שתי קבוצות מישראל, ממרכז חינוך ליאו באק בחיפה.

במרץ 2012 התקיים במרכז חינוך ליאו באק בחיפה הסיבוב הישראלי הראשון במסגרת התחרות[1].

בשנת 2015 התנהל הסבב הארצי במרכז חינוך ליאובק בחיפה, באחריותם של שלושה מתלמידי התיכון: דנה שטיינברג, רז עודד ויובל לייקין. בסבב זה חלה עלייה גדולה במספר המשתתפים שעמד על כ-300 תלמידים מעשרות בתי ספר, סבב זה היה הגדול ביותר בתולדות התחרות בארץ. באותה השנה נסעו קבוצות ישראליות (מתיכון אחד העם בפתח תקווה, חטיבת רשיש פתח תקווה, תיכון אורט כרמים בכרמיאל, ומהמרכז למחוננים ברחובות) לסיבוב האלופים באוניברסיטת ייל. חברי הקבוצה: יובל בקר, מאיה מיכאלי, ומעין אסיסקוביץ' מפתח תקווה ורותם שטיינר ונמרוד נקדימון מכרמיאל זכו במקום הראשון בסבב הגמר באירלנד (פתח תקווה ניצחו בקטגוריית הבוגרים וכרמיאל בצעירים).

בשנת 2016 התקיימה התחרות הארצית ברחובות, בשונה משנים קודמות. בסיבוב העולמי הגדול (Global Round) באותה השנה, שהתקיים בבנגקוק, השתתפו קבוצות מתיכון "אחד העם" בפתח תקווה, מרשיש בפתח תקווה, מרכז המחוננים מערבה ומרחובות.

בסיבוב העולמי הקטן (Mini Global Round) שהתקיים בפראג, השתתפו קבוצות מרמת גן, חיפה ועוד.

בשנת 2017 התקיימה התחרות הארצית ברחובות בפעם השנייה.

בסיבוב העולמי באתונה בשנת 2017 זכו שתי קבוצות מהמרכז למחוננים ברחובות במקום הראשון בשתי קבוצות הגיל: הבוגרים והצעירים (הילה אופק, גל שחר ודוד יונחלסון בבוגרים, נועם רותם, אופק לינצ'בסקי ונועה אלון בצעירים).

בגמר שנת 2017, שהתקיים באוניברסיטת ייל, קבוצה ממרכז המחוננים ברחובות זכתה במקום השני בקבוצת הצעירים (כאשר חברי הקבוצה הם נועם רותם, אופק לינצ'בסקי ונועה אלון).

הסיבוב העולמי ב 2018 נערך בברצלונה והשתתפו בו נבחרות ישראליות רבות

בשנת 2019 התקיימה התחרות הארצית ברחובות ובשילר בפעם השלישית סיבוב זה היה הגדול ביותר לזמנו עם יותר מ-400 תלמידים מרחבי הארץ, התלמיד שזכה בהכי הרבה נקודות בקבוצת ה"סניורים" היה נועם רותם מהמרכז למחוננים ברחובות.

בסיבוב העולמי בבייג'ינג בשנת 2019 זכתה קבוצה מהמרכז למחוננים ברחובות במקום הראשון בקבוצות גיל הבוגרים. חברי הקבוצה היו: איתמר גל-ים, הלל בן-ארי ושלי נפדנסקי. בגמר באותה שנה, שנערך באוניברסיטת ייל, זכתה אותה קבוצה במקום השני. נוסף על כך, באותה שנה זכו טומי זאפט, אביב ריכטר וגיא וידרה (מחטיבת רשיש בפ״ת) במקום הרביעי בדיבייט הקבוצתי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]