גיינדרה, מלך נפאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גיינדרה, מלך נפאל

גיינדרהנפאלית: ज्ञानेन्द्र शाह; נולד ב-7 ביולי 1947) הוא מלך נפאל לשעבר והאחרון למלוך עליה בטרם הפכה לרפובליקה דמוקרטית. הוא הומלך פעמיים. הפעם הראשונה בשנת 1950 עד 1951 כילד לאחר שסבו הוגלה מנפאל. ובשנייה בשנת 2001 לאחר הטבח בארמון המלכותי ועד ביטול מוסד המלוכה בשנת 2008.

ב-1990 חודשה הדמוקרטיה הפרלמנטרית על ידי אחיו המלך בירנדה שהיה אהוד על ידי הציבור במדינה. אך עם השנים נוצרו מאבקים בין המפלגות הפוליטיות. בעיות חברתיות רבות הובילו למרד שנמצא בהסלמה מאז 1996. לאחר רצח אחיו ומאז שהתמנה למלך, ניסה גיינדה להחזיר את השליטה לבית המלוכה והתערב בענייני הממשלה, לטענתו על מנת להילחם במרד ובבעיות אחרות. הדמוקרטיה הושעתה ברובה על ידי גיינדרה, שהיה מעוניין למנות בעצמו את ראשי הממשלה.

אזרחים רבים רואים בגיינדרה כאחראי לטבח המלכותי ביוני 2001. יורש העצר בנו פאראש הוא גם כן דמות שנויה במחלוקת, ואף נחשד מספר פעמים ברצח, אך מעולם לא נחקר. נפאלים רבים לא היו רוצים לראות את גיינדרה או בנו כמלכים, ולכן צברה תנועת המחאה הרפובליקנית המובלת על ידי סטודנטים פופולריות רבה. ב-28 במאי 2008 בוטלה המלוכה והמדינה הפכה לרפובליקה דמוקרטית.

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.