דוקטור לחמש הקלאסיקות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דוקטור לחמש הקלאסיקותסינית מסורתית: 五經博士, בסינית מפושטת: 五经博士, בפין-יין: wǔjīng bóshì ווּגִ'ינְג בָּוֹשְׁה.) הוא שם של משרה פקידותית בבירוקרטיה של סין הקדומה.

בתקופת טרום-צ'ין היה מוסד בשם משרד הדוקטרינות (博士官), שהיה אחראי על נושאי הספרות. בתקופת שושלת צ'ין היו שבעים דוקטורים, לענייני אסכולות פילוסופיות, לענייני שירה וכו'. אלו שלטו על כלל תחום התיעוד במדינה, בין אם היסטורי או עכשוי, כמו גם על המוסדות שעסקו בספרים.

בשנת 136 לפנה"ס, בתקופת האן המערבית, מינה הקיסר וו מהאן דוקטורים ל"קלאסיקה של התמורות" ול"טקסים ומנהגים". אליהם צורפו בתקופתם של הקיסרים האן וֶן דִי והאן גִ'ינְג דִי גם דוקטורים לקלאסיקה של המסמכים, לקלאסיקה של השירים ולאביבים והסתוים. לכל אלו ניתן השם הכולל "דוקטורים לחמשת הקלאסיקות".מאז התמחו הדוקטורים בהוראת לימודי הקלאסיקות. הדוקטורים ותלמידיהם יכלו לעבור בחינות על מנת להתמנות למשרה ממשלתית, כאשר היקף המשרה הושפע ישירות מההצלחה בבחינות[1]. מינוי הדוקטורים הפך את המיומנות בקלאסיקות הקונפוציאניות לחלק קריטי מהשירות במשרה ממשלתית ומקבלת המשכורת הממשלתית, ובכך התקבעו הקונפוציאניזם והקלאסיקות שלו כגורמי כוח בשלטון.

לא ברור מה היה מספרם של הדוקטורים לחמש הקלאסיקות כשרק נוצר המינוי. בשנותיו האחרונות של הקיסר שׂוֵ'אן מהאן היו 12 דוקטורים. בימי האן המזרחית היו 14 דוקטורים. בתקופת הקיסר וו מהאן היו 50 תלמידים לדוקטורים, ומספרם היה משתנה ללא הרף לאורך ימי שושלת האן, כאשר בסוף ימיה של השושלת הגיע מספרם של התלמידים למעל 30,000 בני אדם.

גם בממלכת באיקג'ה בקוריאה התקיימה משרת "דוקטור לחמש הקלאסיקות".

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראה "ספר האן" מגילות 31 ו88 ו"רשומות ההיסטוריון" מגילה 121.