דרך נייתן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דרך נייתן
דרך נייתן בשנות ה-20 של המאה ה-20. מימין - דרך קמרון.

דרך נייתןאנגלית: Nathan Road; בסינית: 彌敦道) היא דרך ראשית בקאולון שבהונג קונג. הדרך חוצה מדרום לצפון את צים שא צוי ומגיעה עד מונג קוק. דרך ראשית זו מהווה אתר תיירות ואתר מסחרי חשוב בשל החנויות הרבות, המלונות והמסעדות הרבות שלאורכה.

מוצאה של הדרך בנמל ויקטוריה שבדרום צים שא צוי, והיא מסתיימת ברחוב באונדרי שבצפון מונג קוק.

מתחת לדרך עוברים קו קוון טונג וקו צואן ואן של הרכבת התחתית של הונג קונג.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלקה הראשון של דרך נייתן נסלל בשנת 1861. הייתה זו הדרך הראשונה שנסללה בקאולון לאחר שקאולון הוחכרה לבריטניה בועידת פקינג בשנת 1860. בעת סלילתה נקראה הדרך "דרך רובינסון" (Robinson Road) על שם סר הרקולס רובינסון, ברון רוזמיד, המושל החמישי של הונג קונג. מאחר שגם באי הונג קונג הייתה דרך בשם זה על שמו של המושל, ובמטרה למנוע בלבול הוחלט בשנת 1909 לשנות את שם הדרך לשמה הנוכחי על שם סר מתיו נייתן, המושל ה-13 של הונג קונג.

בעת סלילת הדרך היה האזור פרוור מגורים של הונג קונג. לצידה של הדרך היו מבני אחוזה בסגנון קולוניאלי ולצידם גנים. כמו כן היו לצידה המערבי של הדרך קסרקטין ויטפיל (לימים הפך אזור הקסרקטין לפארק קאולון). בשנת 1906 נבנתה לצד הדרך כנסיית סנט אנדרו - הכנסייה האנגליקנית הראשונה שנבנתה בקאולון.

הדרך שבין דרך דאסקוין לבין רחוב ארגייל נקראה במקור "דרך ההכתרה" (באנגלית: Coronation Road, בסינית: 加冕道) לציון ההכתרה של המלך ג'ורג' החמישי בשנת 1911. בשנת 1926 הפכה דרך זו לחלק מדרך נייתן.

לצידי הדרך מצויים מבנים רבים בעלי חשיבות בהם מלון פנינסולה, פארק קאולון, מסגד קאולון ומלונות רבים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]