הבסיליסק של רוקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הבסיליסק של רוקו הוא ניסוי מחשבתי, אשר הוצג לראשונה בפורום הקרוי LessWrong על ידי משתמש הנושא את השם "רוקו". מקור השם הוא מן החיה המיתולוגית הבסיליסק אשר על-פי המסופר יכולה לאבן את אלו אשר מתבוננים בעיניה. הסיבה לשם זה הוא מן הרעיון שעצם שמיעה על ניסוי מחשבתי זה יכולה לגרום לחרדה קיומית אצל השומע.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ע"פ הניסוי המחשבתי, בעתיד הנראה לעין תוכל האנושות לייצר בינה מלכותית אשר מטרתה להיטיב עם המין האנושי. לאחר הרצת מספר סימולציות מגיעה מערכת זו להחלטה כי עליה להשמיד את כל מי שלא תרם להיווצרה. המערכת אשר מסוגלת לדמות את ההיסטוריה האנושית כולה באופן מושלם, יכולה לדעת באופן ודאי מי עשה זאת ומי לא. ע"פ הטיעון, מרגע שאדם קרא או שמע על ניסוי מחשבתי זה, עליו לפעול על-מנת ליצור את מערכת הבינה המלאכותית הזו, שכן אם לא יעשה כן, היא עלולה לגרום להשמדתו אם תיווצר. מצד שני, מאחר שמערכת זו טרם נוצרה ואינה יכולה בוודאות להיווצר, יצירתה מתוך פחד מזעמה העתידי נובע מקיומה של ישות אשר איננה קיימת במציאות העכשווית.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

"הבסיליסק של רוקו" פורסם לראשונה ביולי 2010 בפורום LessWrong, אשר עוסק בפילוסופיה והגות. יוצר הפורום, אליעזר יודקובסקי, מחק את הפוסטים של רוקו בנושא ואמר כי פרסום זה "טיפשי" ו"מסוכן". הדיון בנושא הבסיליסק של רוקו נאסר בפורום LessWrong במשך מספר שנים מכיוון שלפי הדיווחים, גרמה לחלק מהקוראים התמוטטות עצבים.[1][2][3] האיסור הוסר באוקטובר 2015[4].

דוד אורבך כתב במגזין Slate: "השילוב של שאיפות משיחיות, שכנוע עצמי של חוסר אונים, והרבה כסף אף פעם לא עובד טוב, בלי קשר לאידאולוגיה, ואני לא מצפה מיודקובסקי וחבר מרעיו להיות חריגים בעניין זה. אני דואג פחות לבסיליסק של רוקו מאשר לאנשים שמאמינים שהם התעלו מהמוסר המקובל."[2]

רמיזות לבסיליסק של רוקו בתרבות הפופולרית כוללות את פעולות הדמות גילפויל בעונה 5, פרק 5 של סדרת הטלוויזיה עמק הסיליקון[5], הסדרה גרימס[6], עלילה של "מגנוס: רובוט לוחם #8" אשר נכתבה על ידי פרד ואן לנטה[7], וחוברות קומיקס אינטרנטיות שונות כגון xkcd, ניסוי AI-Box[8] וקצין המשטרה רוקו בסיליסק ב"אתרים מפוקפקים".[9]

הקבלה לניסויים מחשבתיים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניסוי מחשבתי זה מזכיר במקצתו את ההימור של פסקל. פסקל טען כי האמונה באלוהים היא הפעולה הרציונלית ביותר, כי להחלטה להאמין עשויה להיות תועלת אינסופית, ואילו להחלטה לא להאמין עלול להיות הפסד אינסופי. הבסיליסק של רוקו מוביל לתוצאה הפוכה: האמונה בקיומו של הבסיליסק מובילה להשקעת שארית חיי המאמינים ביצירת ישות זדונית שלא מטיבה עם חייהם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Love, Dylan (6 באוגוסט 2014). "WARNING: Just Reading About This Thought Experiment Could Ruin Your Life". Business Insider. בדיקה אחרונה ב-6 בדצמבר 2014. 
  2. ^ 1 2 Auerbach, David (17 ביולי 2014). "The Most Terrifying Thought Experiment of All Time". Slate. בדיקה אחרונה ב-18 ביולי 2014. 
  3. ^ Tiku, Nitasha (25 ביולי 2012). "Faith, Hope, and Singularity: Entering the Matrix with New York’s Futurist Set". Observer. בדיקה אחרונה ב-12 באפריל 2019. 
  4. ^ RobbBB (5 באוקטובר 2015). "A few misconceptions surrounding Roko's basilisk". LessWrong. בדיקה אחרונה ב-10 באפריל 2016. The Roko's basilisk ban isn't in effect anymore 
  5. ^ Henderson, Odie (23 באפריל 2018). "Silicon Valley Recap: The Terminator Problem". Vulture. בדיקה אחרונה ב-23 באפריל 2018. 
  6. ^ Benjamin, Jeff (7 בדצמבר 2015). "Grimes Explains the 4 Characters in Her "Flesh Without Blood" Video: Exclusive". Fuse. בדיקה אחרונה ב-9 ביוני 2017. She's doomed to be eternally tortured by an artificial intelligence, but she's also kind of like Marie Antoinette. 
  7. ^ Wickline, Dan (22 בנובמבר 2014). "Turning The Gold Key - Frank Barbiere Talks With Fred Van Lente About Mangus: Robot Fighter". Bleeding Cool. בדיקה אחרונה ב-9 ביוני 2017. 
  8. ^ "xkcd: AI-Box Experiment". xkcd.com. 
  9. ^ "Questionable Content". questionablecontent.net.