הגשר (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סופיה הלין כסאגה נורן וקים בודניה כמרטין רואד, בצילום מתוך העונה השנייה של "הגשר"

הגשרדנית: Broen, בשוודית: Bron) היא סדרת דרמה משטרתית טלוויזיונית בהפקה משותפת של הטלוויזיה השוודית, הרדיו של דנמרק ורשת ZDF הגרמנית.

התסריט לסדרה, המהווה שיתוף פעולה ראשון בתחום זה בין שתי המדינות, נוצר ונכתב על ידי הנס רוזנפלד והיא עלתה לשידור לראשונה בסתיו 2011. לשונות הדיבור בסדרה הן שוודית ודנית, שכל אחת מהן מובנת לדוברי האחרת במידה ניכרת בהיות שתיהן שפות גרמאניות צפוניות; עם זאת, הן בסדרה והן במציאות מתקשים שוודים ודנים לעקוב זה אחר זה אם אינם מדברים לאט ובבירור, אלמנט המנוצל בעלילה.

הסדרה נמכרה ושודרה בעשרות מדינות ברחבי העולם, הישג בלתי-מבוטל לסדרה שאינה דוברת אנגלית, ובארצות הברית הופק עיבוד מקומי בשפה האנגלית. עיתון הגרדיאן הבריטי תיאר את הסדרה כ:"מהפנטת, מסובכת, יפהפיה, ממכרת. מתגנבת מאחוריך ועוטפת אותך".

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גופת אישה, חצויה במרכזה, מתגלה בדיוק במרכזו של גשר אורסונד, בנקודת הגבול בין שוודיה ודנמרק. הדבר מחייב שיתוף פעולה של רשויות החקירה והחוק של שתיהן. את צוות החקירה מובילים מרטין רואד הדני (קים בודניה) וסאגה נורן השוודית (סופיה הלין).

מתברר שחלקי הגופה אינם של אותו אדם. עיתונאי שרכבו שימש לביצוע הפשע מקבל שיחות טלפון מאדם המעוניין להעלות לדיון ציבורי סוגיות חברתיות שונות. התפתחויות שונות בעלילה מובילות את החוקרים למסקנה כי הרוצח הוא בעל עבר וידע משטרתי. גופות נוספות מתגלות והחשד נופל על שוטר דני לשעבר בשם ינס שהיה חברו של מרטין. מתברר כי מרטין ניהל מערכת יחסים עם אשתו של ינס אשר נהרגה בתאונת דרכים ביחד עם בנו, וכל פעולותיו מכוונות לפגוע במרטין ובמשפחתו. מרטין וינס מתעמתים על הגשר. כאשר מתברר כי ינס הצליח להרוג את בנו הבכור של מרטין, סאגה מונעת את מרטין מלהרוג את ינס כנקמה.

העונה השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספינה נטושה מתנגשת בחלקו השוודי של גשר אורסונד. חוקרת המשטרה סאגה נורן מגלה על הספינה חמישה צעירים שוודים ודנים במצב של הכרה מעורפלת. כיוון ששוב מדובר בחקירה משותפת עם משטרת דנמרק היא מבקשת לצרף אליה את החוקר הדני מרטין רואד המוכר לה מהחקירה הקודמת. מתברר כי הצעירים הם קורבנות מחלת הדבר כתוצאה של טרור אקולוגי. גופות נוספות מתגלות בסירה שבעליה הוא גם הבעלים של הספינה הנטושה הראשונה שנתגלתה. התקפות נוספות של טרור ביולוגי מתרחשות והחשד נופל על מרגל תעשייתי בחברת תרופות. חוקרי המשטרה חושדים כי המטרה העיקרית היא לפזר את הנגיפים במהלך ועידה אירופאית בנושא האקלים. הם מצליחים לאתר את הטרוריסטית ולמנוע את המגפה.

מרטין, המקיים סדרת מפגשים בבית הכלא עם ינס, רוצח בנו, במטרה להשתחרר מרגשות האשם והזעם המציפים אותו, מרעיל את ינס באחד המפגשים ביניהם. סאגה גורמת למעצרו.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדמויות ויחסי העבודה של סאגה נורן ומרטין רואד, חוקרי המשטרה, מהווים מוטיב משמעותי במרכזן של עלילות המשנה בסדרה. מרטין הוא איש משפחה הנשוי בשנית ולו בן בכור מאשתו הראשונה ושלושה ילדים מאשתו הנוכחית. הוא מצטייר כאדם חם ואנושי, פתוח לסביבה נינוח ואהוב. לעומתו, סאגה היא דמות אניגמטית החיה בגפה, חסרת כישורים חברתיים, קפדנית ונוקדנית המתקשה ליצור יחסי עבודה עם הסובבים אותה. לעתים נראה כי אין לה צורך ביצירת קשרים בינאישיים כאלה כלל. השילוב של המתח המובנה בין הדמויות ומבנה האישיות השונה שלהם משמש אותם ככלי יעיל במהלך החקירות שהם מנהלים במשותף.

הדמויות מייצגות במידה רבה את הדעות הקדומות של כל אחד מהעמים על שכנו. השוודים נתפשים בדרך כלל על ידי הדנים כמתנשאים ומנוכרים ואילו הדנים נתפשים כעם נינוח. שיתוף הפעולה הכפוי בין שני הבלשים חושף את השונות בגישות לעבודה ולחיים בין העמים השכנים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]