הוועד המרכזי של פת"ח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הוועד המרכזי של הפת"חערבית: اللجنة المركزية لحركة فتح, תעתיק מדויק: אללג'נה אלמרכזיה לחרכת פתח) הוא הגוף העליון בפת"ח האמון על קבלת ההחלטות במבנה התנועה. על פי אמנת פת"ח, כולל הגוף 21 חברים קבועים, אשר נבחרים על ידי צירי התנועה באופן ישיר במהלך ועידת התנועה.

בדצמבר 2016 זכה במקום הראשון בבחירות לוועד המרכזי מרואן ברגותי, הכלוא בכלא הדרים[1].

בחירת החברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

18 מחברי הוועד נבחרים על ידי צירי פת"ח במהלך ועידת פת"ח בהליך הצבעה חשאי. שלושה חברים נוספים נבחרים על ידי חברי הוועד שכבר נבחרו לתפקיד בהסכמה של שני שלישים מחברי הוועד. סעיף 65 באמנת פת"ח קובע כי על מועמד לוועד המרכזי להיות חבר בתנועה במשך 15 שנים ברציפות לכל הפחות. כמו כן, חייב המועמד להיות לפחות בדרגה של מזכיר התנועה בסניף פת"ח מחוזי או בדרגה מקבילה במנגנוני הביטחון הפלסטיניים. על מנת להיבחר, על המועמד לקבל לפחות 40% מקולות הבוחרים בוועידת פת"ח. במידה שאחד מחברי הוועד מת, פוטר, התפטר, או אינו יכול למלא את תפקידו מסיבות רפואיות, יבחרו חברי הוועד מחליף מהמועצה המהפכנית ברוב של שני שלישים מהחברים.

אופן ההתכנסות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסעיף 66 באמנת פת"ח נקבע כי על הוועד המרכזי להתכנס לפחות אחד לחודש על מנת להציג את אופן הפעולה של התנועה בנוגע לכל אחד מהעניינים הרלוונטיים. בתקופה שבין הפגישות, על כל אחד מחברי הוועד לפעול בתחומו. כמו כן, ניתן לכנס פגישות חירום של הוועד. בכל התכנסות של הוועד צריכים לנכוח לפחות שני שלישים מחבריו.

סמכויות הוועד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוועד נושא באחריות הכוללת לכל פעולות תנועת פת"ח. סעיף 71 לאמנת פת"ח מפרט 11 סמכויות שניתנות לחברי הוועד, וביניהן:

  1. ביצוע החלטות ועידת פת"ח והמועצה המהפכנית של התנועה, ביניהן ביצוע התוכניות המדיניות, הארגוניות, הצבאיות והכלכליות שהוחלטו במסגרת הגופים.
  2. מעקב אחר מחלוקות הנוגעות להפרות משמעת, יישום הוראות החוק ונקיטת הצעדים הדרושים בהתאם.
  3. הובלת הפעולה היומית והנחיית מדיניות התנועה הפנימית והחיצונית בפן המדיני, הצבאי והכלכלי.
  4. הובלת התנועה בתחומים הפלסטיניים, הערבים והבינלאומיים, העממיים והרשמיים.
  5. הבטחת לכידות בתוך התנועה ואת יישום החוק במסגרתה.
  6. הוצאת הזמנה לכינוס ועידת התנועה הכללית, הכנת לוח הזמנים והגשת דו"חות מפורטים עבורו בנוגע לפעילויות הוועד.
  7. פיקוח על פרסום כרוזים, הודעות ומחקרים שיוצאים בשם התנועה.
  8. גיבוש בית המשפט הביטחוני של התנועה, הגשת כתבי האישום הפנימיים ואישרורם של פסקי הדין. במקרה של גזר דין מוות נדרש אשרור של לפחות שני שלישים מחברי הוועד.
  9. מינוי חברי תנועת פת"ח במועצה הלאומית הפלסטינית.

נושאי תפקידים וחברים בוועד כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

יו"ר פת"ח והרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, מכהן גם כיו"ר הוועד ומנהל את ישיבותיו. יושב ראש הוועד אינו נבחר לוועד בהליך רגיל, אלא מקבל את תפקידו לאחר שנבחר לתפקיד יו"ר התנועה.

בוועידת פת"ח השישית שנערכה באוגוסט 2008 נבחרו בבחירות ישירות 18 חברי הוועד. אלו שמותיהם לפי מספר הקולות שקיבלו (מהרב ביותר למועט ביותר): מוחמד רניים, מחמוד אל-עאלול, מרוואן ברגותי, נאסר אל-קדווה, סלים אל-זענון, ג'יבריל רג'וב, תאופיק טיראווי, סאיב עריקאת, מוחמד דחלאן, מוחמד אל-מדני, ג'מאל מוחייסן, חסיין א-שייח', עזאם אל-אחמד, סולטאן אבו אל-עינין, נביל שעת', עבאס זכי ומוחמד שתייה. כמו כן מונו לוועדה מאוחר יותר סחר בסיסו, זכריא אל-ארא ונביל אבו רודיינה.

בישיבתו הראשונה של הוועד במתכונתו הנוכחית, שנערכה בחודש ספטמבר 2009, הוחלט על מינוי חלק מחברי הוועד לתפקידים פנימיים בתוכו[2]. ואלו נושאי התפקידים:

מזכ"ל הוועד - מוחמד רניים. סמזכ"ל הוועד - ג'יבריל רג'וב. הממונה על היחסים הלאומיים - עזאם אל-אחמד. הממונה על יחסי החוץ - נביל שעת'. הממונה על היחסים עם מדינות ערב - עבאס זכי.

עד סוף שנת 2010, כיהן מוחמד דחלאן כאחראי התקשורת של הוועד, אולם הוא פוטר מתפקידו עם השעייתו מהוועד, ובמקומו מונה לתפקיד נביל אבו רודיינה[3].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]