לדלג לתוכן

הוקי מים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משחק הוקי מים

הוקי מים (באנגלית: Underwater hockey) הוא ענף ספורט אותו משחקים תוך כדי שחייה וצלילה. המשחק נערך על קרקעית הבריכה בצלילה חופשית על ידי שתי קבוצות של שישה שחקנים. כל שחקן לובש סנפירים, משקפת, שנורקל, וכפפת-מגן ליד. לכל שחקן מחבט קצר (עד 30 ס"מ) בו חובטים בדסקית במטרה להכניסה לשער היריב.

המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק משתתפות שתי קבוצות, בנות עשרה שחקנים כאשר רק שישה משחקים כל פעם וארבעה שחקנים הם "מחליפים". כאשר שחקן צריך לעלות לפני הבריכה על מנת לנשום יכול שחקן מחליף להיכנס במקומו ולהצטרף מיידית למהלך המשחק.

לפני תחילת המשחק הדיסקית ממוקמת במרכז הבריכה והשחקנים ממתינים לשריקה או מכה במים שמסמנת את תחילת המשחק.

במהלך המשחק מעבירים השחקנים ביניהם את הדיסקית לאורך הבריכה על ידי מסירות מחבט בלבד והתקדמות בצלילה אל השער של הקבוצה הנגדית.

שתי הקבוצות נבדלות האחת מהשנייה בצבעם השונה של: המחבט, כובע המגן ובמקרים מסוימים, גם בצבעו של בגד השחייה.

כל חברי שתי הקבוצות חופשיים לשחות בכל מקום בבריכה ולנסות להבקיע לקבוצה הנגדית או להגן על שער קבוצתם - המשחק משוחק ללא שוערים.

המשחק מתקיים בבריכה שאורכה בין 21 ל-25 מטר ורוחבה בין 12 ל-15 מטר - אך שטחה הכולל הוא לפחות 300 מטר מרובע. עומקה של הבריכה בין 2 ל-3.65 מטר (סטייה של עד 10% מגבולות העומק מתאפשרת בהיתר מיוחד), והיא חייבת להיות שטוחה או כמעט שטוחה (גרדיאנט מקסימלי של 1 ל-20) ותחומה בקירות - קירות הבריכה הקבועים, או קירות שמוקמים במיוחד לצורך המשחק שגובהם לפחות 30 סנטימטר מהקרקעית. רוחב השער, הממוקם באמצע כל קיר רוחב בקצוות הבריכה וצמוד לקרקעית, הוא 3 מטרים.

המשחק נמשך שלושים דקות והוא מחולק לשני חצאים של חמש עשרה דקות, שביניהם שלוש דקות הפסקה.

מגע בדיסקית ביד אסור ובמקרה של נגיעה בשוגג, אסור לשחקן לחבוט בה שוב עד ששחקן אחר נוגע בה.

ניתן לחלק את חברי הקבוצה לשחקני התקפה ושחקני הגנה וגם שחקנים שמשלבים בין הגנה להתקפה.

משחק ההוקי מים יכול להתקיים רק בבריכות שהקרקעית שלהם עשויה מקרמיקה או שיש (רצפות חלקות שהדיסקית יכולה להחליק עליהן).

הדסקית עשויה בדרך כלל מעופרת ונמצאת בתוך כיסוי פלסטיק כדי לצמצם את החיכוך שלה עם קרקעית הבריכה. משקלה הוא כ-1.5 ק"ג וקוטרה כ-7.5 ס"מ.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספורט פותח בשנת 1954 על ידי אלן בלייק ככל הנראה כדי לשמור ולשפר את כושר הצלילה של צוללני חיל הים הבריטי[1]. גרסה אחרת טוענת שהמשחק הומצא במועדון צלילה בים ונועד לעונת החורף, בה קר מדי לצלול בים[2]. ב-1955 התקיים באנגליה הטורניר הראשון בו השתתפו שלושה מועדונים.

ב-1959 הוקמה הפדרציה העולמית לפעילויות מתחת למים[3] (נקראת בקיצור CMAS), שמרכזת את הפעילויות וההתאחדויות בעולם. כל שנתיים מקיימת הפדרציה תחרות בינלאומית בחודשים אפריל-מאי. ב-2006 התקיימה אליפות העולם לקבוצות, בה השתתפו 17 מדינות[4]. מאז 2008 פעילה בתחום גם "התאחדות האתגר המימי" (World Aquachallenge Association) או בקיצור WAA שמארגנת את אליפויות העולם[5].

עד 2021 הייתה קיימת בישראל קבוצה אחת של הוקי תת-מימי, שמשחקת בבריכות גבעת אלה מאז 1997 בעונות הקיץ בלבד, ובקריית טבעון במהלך כל השנה, באוקטובר 2021 הקבוצה עזבה את בריכת חנה סנש בטבעון וכיום קבוצה זו מתאמנת בחיפה בבריכת מכבי שברחוב ביכורים על יד מרכז הכרמל. באוגוסט 2021 הוקם מועדון הוקי מים נוסף בחיפה. שחקני הקבוצה מתאמנים בימי חמישי בבריכת בית בירם שבמתחם בית הספר הריאלי בחיפה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הוקי מים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]