לדלג לתוכן

המשמר העממי המתנדב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המשמר העממי המתנדב
מדינה ברית המועצות, רוסיה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1955–הווה (כ־69 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
נוער מהמשמר העממי המתנדב בפרויקט של תנועת הנוער נאשי. רוסיה, בעיר סורגוט. 5 בספטמבר 2009

המשמר העממי המתנדברוסית: Добровольная Народная Дружина, בראשי תיבות: ДНД), או המיליציה מתנדבת העממית, היו יחידות מתנדבות לשמירה על הסדר הציבורי בברית המועצות וברוסיה בדומה למשמר השכונות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשמרות העממיים לתמיכה באכיפת החוק הוצגו לראשונה באימפריה הרוסית בשנת 1913. לאחר המהפכה הרוסית בשנת 1917 אורגנו צורות שונות של שומרים ועובדים לא-ממשלתיים וארגוני איכרים, שהתפרקו בראשית שנות השלושים. במקומם הוקמה האגודה המתנדבת לתמיכה במיליציה (ОСОДМИЛ). בשנת 1932 היא הוכפפה למיליציה ושמה שונה ל"גדודי התמיכה במיליציה" (БРИГАДМИЛ).

ברית המועצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת המשמרות המתנדבים הוצגה בהחלטה משותפת של הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית ומועצת השרים של ברית המועצות מ-2 במרץ 1959 אודות השתתפות הפועלים בשמירה על הסדר הציבורי, החלטה שפורסמה והופצה באופן נרחב עוד בשנת 1958, עם הקמת המשמר המתנדב בלנינגרד. רשמית המשמר פעל בכפיפות למיליציה, אף שאנשיו הורכבו מנציגי המועצות, האיגודים המקצועיים, הקומסומול ועוד.

סיירי המשמר לוו לעיתים על ידי שוטרים, לצורך הכוונה כללית ותמיכה רשמית. הסיירים יכלו לבצע מעצרים אזרחיים של עבריינים זעירים שונים: שיכורים, חוליגנים וכו'. הם שימשו גם ככח תמיכה למשטרה בעת ביצוע מעצרים שאינם מסוכנים ובחובות אחרות של אכיפת החוק.[1]

שנת 1974 נשיאות הסובייט העליון של ברית-המועצות פרסמה צו "אודות תפקידיו העיקריים וזכויות המשמר העממי המתנדב בשמירה על הסדר הציבורי" ותחת צו זה תפקד המשמר עד להתפרקות ברית המועצות. המשמרות פעלו בעיקר בשכונות עירוניות ונציגיהן בסרטי זרוע אדומים ועליהם הכיתוב "ДНД" או "дружинник".

הפדרציה הרוסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניסיונות להקים מחדש ארגוני אכיפת חוק ציבוריים ברוסיה החלו כבר בשנת 1992 אך לא זכו לתמיכת השלטון. בשנים 2008 עד 2011 ברוסיה, ביוזמת תנועת הנוער נאשי, הוקמו פלוגות שנקראו משמרות הנוער המתנדבות, אך הפרויקט הושבת ביולי 2011.

משטרת העיר מוסקבה של ומשטרת סנקט פטרבורג ומחוז לנינגרד מפעילות יחידות סמך של מתנדבים המסייעים בפעילויות שנועדו לשמור על הסדר הציבורי. יחידות דומות הוקמו באפריל 2014 במשטרות ערים נוספות אך לא ככוחות ציבוריים תומכים אלא כיחידה משטרתית, בכל מחוזות רוסיה תחת כוחות המשטרה האזוריות והעירוניות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא המשמר העממי המתנדב בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Voluntary Militia and Courts, Soviet Studies, Vol. 11, No. 2 (October, 1959), pp. 214-217