הנדסה חברתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הנדסה חברתית היא השימוש בתובנות מתחום מדעי החברה כהנחיות לקביעת מדיניות ציבורית, כדי לעצב מחדש את החברה.

המונח הנדסה חברתית היה מקובל בעיקר בחוגים סוציאליסטיים בכלל וקומוניסטיים בפרט, וירד מגדולתו בשנות ה-50 של המאה ה-20, עת התגלו במערב מעשיו של יוסיף סטלין, שנעשו בשם ההנדסה החברתית וגרמו למליוני הרוגים, אך גם כיום הוא מקובל בקרב חוגי שמאל מסוימים.

תיאורית הנדסה חברתית מודרנית | The ZEG Theory[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שנים רבות של דיכוי המושג מן השיח הציבורי והסתרתו מקהל ההמונים על מנת שבעלי כוח ואליטות יוכלו להשתמש בו כתאוות נפשם ולרעת הציבור הרחב, המושג הנדסה חברתית פרח מחדש בתחילת 2014 מחזון של איש אחד במטרה לשנות את האופן בו נתפש המושג לאורך השנים ולמען שיפור החברה האנושית בת ימינו.

תיאורית ההנדסה החברתית המודרנית התפתחה ממדעי החברה ופותחה על ידי אדם מגזינר במטרה לשנות את פני החברה העולמית הקיימת ובאה לפתור שתי בעיות מרכזיות אשר התפתחו בעולם המודרני:

  • רגש הבדידות ואי-חברתיות במגמת עלייה באחוזים שלא נראו מעולם
  • יכולות ירודות לתקשורת של בני אדם בניהול מצבים חברתיים שונים
  • צורך בארגז כלים חשיבתי חדש אשר נותן מענה לשינויים הדרסטיים בעולם ברמה הטכנולוגית וברמה החברתית\קהילתית

התאוריה מייחסת חשיבות עליונה למושג - "האדם במרכז" וטוענת כי הנחיות לקביעת מדיניות לעיצוב מחדש של החברה מחויבות להתבסס ע"פ נתונים בזמן אמת (Real-Time Data Base) ואך ורק ע"פ הסתכלות רחבה של כלל הפרטים באוכלוסייה ללא הבדלי גזע, דת, מין ו\או כל סטראוטיפ אחר אשר מגביל את ההסתכלות על האדם ומביא עמו רצף של הכללות וסובייקטיזם.

בבסיס התאוריה עומדת גישת הסוציולוגיה החיובית שעל פיה מערכות היחסים בין בני אדם מתנהלות באופן מקדם וחיובי אחד כלפי השני.

"...היכולת שלנו להיות נוכחים בדינמיקה כלשהי עם בן אנוש אחר ולתרום לו, להיות סובלני כלפיו ולהעצימו באופן שוטף יומיומי וללא ביקורת ושיפוטיות - היא היכולת החשובה ביותר שתעמוד למבחן הזמן של התאוריה..."

- אדם מגזינר

התאוריה להנדסה חברתית מודרנית נקראת גם בשם תאוריית הזג (באנגלית: The ZEG Theory) והינה בשימוש מלא של הארגון הפרטי הראשון מסוגו בעולם להנדסה חברתית - קבוצת מגזינר.

קבוצת מגזינר נוסדה בשנת 2017 על ידי היזם והוגה התאוריה, אדם מגזינר וזה הוא ארגון גלובאלי העוסק בהנדסה חברתית, במתן ייעוץ וליווי לארגונים ומוסדות ממשלתיים בתכנון ועיצוב מחדש של המרקם החברתי הקיים בהם.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Adam Podgórecki, Jon Alexander, Rob Shields (ed.), 1996, "Social engineering". Ottawa, Canada, Carleton University Press
  • Peter Swirski. "American Utopia and Social Engineering in Literature, Social Thought, and Political History". New York, Routledge, 2011.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Social sciences.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.