הסכם חסוויורט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

הסכם חסוויורטרוסית: Хасавюртовские соглашения, בצ'צ'נית: Хаси-Эвлан Барт) היה הסכם שסימן את סופה של מלחמת צ'צ'ניה הראשונה, שנחתם ב-30 באוגוסט 1996 בחסוויורט שברפובליקת דאגסטן בין אסלאן מסחאדוב לאלכסנדר לבד.

ההסכם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסכם חסוויורט נחתם בעקבות הסכם הפסקת אש רשמי על ידי הגנרל אלכסנדר לבד והגנרל הצ'צ'ני אסלאן מסחאדוב ב-22 באוגוסט 1996. הוא כלל היבטים טכניים של פירוז בירת צ'צ'ניה גרוזני, הקמת מפקדה משותפת כדי למנוע ביזה בעיר, נסיגה של כל הכוחות הפדרליים מצ'צ'ניה עד ל-31 בדצמבר 1996 וקביעה שכל הסכם על היחסים בין הרפובליקה הצ'צ'נית של איצ'קריה והממשלה הפדרלית הרוסית לא חייב להיחתם עד סוף 2001.

ב-12 במאי 1997 נפגשו נשיאי רוסיה וצ'צ'ניה, בוריס ילצין ואסלן מסחדוב, בקרמלין במוסקבה כדי לחתום על הנוסח הסופי של האמנה.

בעקבות ההסכם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסכם חסוויורט הביא להפסקת פעולות האיבה ונסיגת הכוחות הפדרליים מצ'צ'ניה, בעוד שהטיפול בסוגיית מעמד צ'צ'ניה נדחו ל-31 בדצמבר 2001. החתימה על ההסכם סיימה את מלחמת צ'צ'ניה הראשונה.

ב-8 באוקטובר 1996, מועצת הפדרציה של הפדרציה הרוסית אימצה את צו מס' 336-SF "על המצב ברפובליקה הצ'צ'נית", שבו היא החליטה "לשקול את המסמכים שנחתמו ב-31 באוגוסט 1996 בעיר חסוויורט כראיה לנכונות הצדדים לפתור את הסכסוך בדרכי שלום, ללא משמעות משפטית-מדינתית".

לטענת הפרופסור למדעי המדינה ד.ס. פוליאנסקי, החתימה על הסכמי החסוויורט הייתה תחילתה של התפשטות אינטנסיבית של קיצוניות דתית בצפון הקווקז, שעיקרה היה בצ'צ'ניה.

ההסכם לא השפיע על הפרקטיקה של לקיחת בני ערובה וסחיטת כספים. לדוגמה, העיתונאים ויקטור פטרוב, בריס פלטיו וסבטלנה קוזמינה נחטפו לאחר החתימה על ההסכם.

בשנת 1996 פנו 93 צירים בדומא הממלכתית לבית המשפט החוקתי של הפדרציה הרוסית בבקשה לאמת את חוקתיות המסמכים שנחתמו ב-31 באוגוסט 1996 בחסוויורט. לטענת מחברי הבקשה, מסמכים אלו לא תאמו את סעיף 4 של חוקת הפדרציה הרוסית, הקובע איסור על הפרת ריבונות שטחה.

ב-26 בדצמבר 1996, פרסם בית המשפט החוקתי של רוסיה פסק דין שבו קבע:

המעשים המערערים בבקשה, שאימוצם תרמו להפסקת פעולות האיבה בשטח הרפובליקה הצ'צ'נית והעידו על נכונות הצדדים ליישב את הסכסוך בדרכי שלום, מהווים הסכם מסגרת בעל אופי מדיני, המגדיר חלק מהנחיות להמשך הפיתוח והיישום של תוכנית פעולה להבטחת תהליך הסדר שלום ברפובליקה הצ'צ'נית. בהתאם לחלק השני של סעיף 3 לחוק החוקתי הפדרלי "על בית המשפט החוקתי של הפדרציה הרוסית", בית המשפט החוקתי של הפדרציה הרוסית מחליט אך ורק בשאלות משפטיות. כתוצאה מכך, הפתרון של שאלות שהועלו על ידי סגני הדומא הממלכתית בנוגע להסכמים פוליטיים הוא מעבר לסמכות השיפוט של בית המשפט החוקתי של הפדרציה הרוסית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הסכם חסוויורט בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא אמנות והסכמים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.