הפנים במאדים

הפנים במאדים
(למפת מאדים רגילה)
 
הפנים במאדים
הפנים במאדים
התמונה המקורית שצלמה הוויקינג של "הפנים במאדים"
הצילום של ה־Mars Global Surveyor משנת 1998 של "הפנים"
תצורת קרקע, או פרופיל של ריצ'רד ניקסון? הר סנט הלנס

הפנים במאדים היא תצורת קרקע בכוכב הלכת מאדים באזור המכונה קידוניה. אורכה כ־3 ק"מ ורוחבה כ־1.5 ק"מ, והיא נמצאת בערך 10 מעלות מצפון לקו המשווה של מאדים. היא צולמה לראשונה ב־25 ביולי 1976 על ידי החללית ויקינג 1 שהקיפה את הפלנטה באותו זמן. התמונה הובאה לידיעת הציבור בהודעה לעיתונות של נאס"א שישה ימים מאוחר יותר.

רוב הפירושים של התצלום טוענים שמדובר בתצורת קרקע טבעית, הר שולחן אחד מני רבים המפוזרים בסידוניה. פרשנות זו של התמונה הופעת הפנים מוסברת כשילוב של זווית צילום ותאורה (השמש הייתה בשולי האופק המאדימי בשעת הצילום), וההפרדה הנמוכה של התמונה, שגורמת להחלקת אי־סדירויות בפני השטח, ונטיית המוח לזהות תבניות מוכרות, בעיקר פנים (פראידוליה). כמו כן, פער בשליחת המידע מהוויקינג גרם ליצירת כתם שחור בדיוק היכן שהנחיר היה ממוקם על פנים אנושיות. נקודות דומות מפוזרות ברחבי התמונה.

פירוש זה נתמך על ידי עדויות צילומיות מהחללית Mars Global Surveyor בשנים 1998 ו־2001 והחללית Mars Odyssey בשנת 2002. כאן צולם השטח בתנאי תאורה שונים לגמרי וברמת הפרדה גבוהה הרבה יותר, ואכן התצלום לא ממש נראה כמו פני אדם (ראו בתמונה).

פרשנות אחרת של התצלום טוענת שהוא מייצג אנדרטה מלאכותית, ויש שטענו שקיומה היא הוכחה לקיום חיים אינטליגנטיים שחיו או ביקרו במאדים בנקודה כלשהי בעבר. התומך הבולט ביותר של תאוריה זו הוא ריצ'רד הואגלנד. בספרו משנת 1987: The Monuments of Mars: A City on the Edge of Forever, הואגלנד מפרש משטחים קרובים בסביבה כשרידים לעיר חרבה ופירמידות בנויות. פרסום ספרו עודד ופרסם את האמונה שמקור "הפנים במאדים" הוא מלאכותי.

הספקנים אף מציינים כי נופים מסוימים על כדור הארץ ניתנים לפרשנות כפנים. התמונה משמאל של הר סיינט הלנס שצולמה מתחנת החלל הבינלאומית נראית כאילו היא מראה פרצוף הפוך של ריצ'רד ניקסון.

הכיתוב המקורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכיתוב המקורי של הצילום היה כדלהלן:

תמונה זו היא אחת מני רבות שצולמו בקווי הרוחב הצפוניים של מאדים על ידי החללית ויקינג 1 בעת חיפוש אחר אתר נחיתה עבור ויקינג 2.

התמונה מראה תצורות קרקע דמויות הר־שולחן שחוקות. מבנה הסלעים הענק במרכז, שדומה לראש אנושי, מקבל את צורתו מהצללים שיוצרים את האשליה של עיניים, אף ופה. רוחב התצורה הוא 1.5 ק"מ (מייל אחד), וזווית השמש היא בערך 20 מעלות. הנקודות על התמונה נוצרו בגלל בעיות בהעברת המידע, שהובלטו בשל הגדלת התמונה. התמונה צולמה ב־25 ביולי מגובה של 1873 ק"מ (1162 מייל). ויקינג 2 תגיע להקפה סביב מאדים ביום שבת הבא (7 באוגוסט), ונחיתתה מתוכננת לתחילת ספטמבר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]