הצי הצהוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ברקע, אחת מאוניות "הצי הצהוב"

הצי הצהוב הוא כינוי שניתן לקבוצה של 14 אוניות אשר נלכדו בתעלת סואץ (בקטע העובר באגם המר הגדול) החל משנת 1967 ועד לשנת 1975 כתוצאה ממלחמת ששת הימים וסגירת התעלה לאחריה בעקבות היותה גבול בין ישראל למצרים. כינויין של האוניות מקורו בשכבת אבק המדבר הצהוב אשר כיסה אותן לאחר שנים של עגינה ללא תזוזה.

האוניות ולאומיותן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוניה נוספת, ה-15 במספר, בשם Observer אשר הניפה דגל אמריקאי, נלכדה באגם תמסח.

עגינת האוניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-5 ביוני 1967 בעת שפרצו קרבות מלחמת ששת הימים, בין ישראל ומצרים, היו 14 האוניות בשיירה צפונה דרך תעלת סואץ. עם פרוץ הקרבות נחסמו לתנועה שני פתחי תעלת סואץ. לאחר שלושה ימי לחימה התברר כי התעלה תהיה חסומה למשך זמן ארוך היות שהוטבעו אוניות בקצות התעלה, כדי לחסום כל אפשרות של תנועת אוניות. 14 האוניות נאלצו לעגון בחלקה הרחב ביותר של תעלת סואץ, באגם המר הגדול.

8 שנים של עגינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודש אוקטובר 1967 נפגשו רבי החובלים וצוותי כל 14 הספינות, על סיפונה של הספינה מלאפוס (Melampus) וייסדו את "התאחדות האגם המר הגדול" (אנגלית: Great Bitter Lake Association, ראשי תיבות GBLA), זאת במטרה לארגן את התמיכה באוניות הלכודות. במהלך השנים נפגשו צוותי האוניות באופן קבוע על סיפון אחת מהן, לצורך אירועים חברתיים שונים, ביניהם ימי שיט מפרשיות וכן "אולימפיאדה" אותה ארגנו בעת שנערכו משחקי אולימפיאדת מקסיקו סיטי בשנת 1968. במהלך השנים ארגנו צוותי האוניות שירות דואר, עם בולים אותם עיצבו בעצמם וחותמות, אשר הפכו במרוצת השנים לפריטי אספנות מבוקשים בעולם.

עם חלוף הזמן הופחת מספר אנשי הצוות בספינות ובשנת 1969 נקשרו הספינות יחדיו במספר קבוצות, זאת כדי להפחית עוד יותר את מספר אנשי הצוות הדרוש לצורך תחזוקתן. לאחר קשירת הספינות יחד החלו הבולים להיקרא על שם מספר ספינות, כך למשל נוצר בול שנשא את השם MS Müwinikies שהוא צירוף שמן של הספינות Münsterland, Nordwind, Nippon, Killara ו-Essayons, אשר נקשרו יחדיו. בשנת 1972 נשלחו לביתם אחרוני אנשי הצוות של הספינות הגרמניות ואחזקת ספינותיהם הועברה לידי חברה נורווגית.

באביב 1975 נפתחה תעלת סואץ לתנועת ספינות מחדש וב-24 במאי 1975 הגיעו הספינות Münsterland ו-Nordwind לנמל המבורג, שם התקבלו בתשואות קהל של כ-30,000 איש. על פי דיווחים מאותה עת, היו אלה הספינות היחידות מתוך הקבוצה, אשר עזבו את תעלת סואץ בכוח מנועיהן. בכניסתה לנמל המבורג השלימה האוניה Münsterland הפלגה מאוסטרליה אשר נמשכה שמונה שנים, שלושה חודשים וחמישה ימים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]