הרמס נושא את דיוניסוס התינוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Hermes di Prassitele, at Olimpia, front.jpg
הרמס נושא את דיוניסוס התינוק
פרקסיטלס, מחצית המאה ה-4 לפנה"ס
שיש, 215 (גובה) × 100 (רוחב) × 70 (עומק) ס"מ
המוזיאון הארכאולוגי של אולימפיה

הרמס נושא את דיוניסוס התינוק הוא פסל יווני מאת הפסל היווני פרקסיטלס, בן המאה הרביעית לפנה"ס. הפסל מציג את דמותו של האל הרמס הנושא את דיוניסוס התינוק אל הנימפות (או האיאדות) של ניסה בשליחותו של זאוס. בכך הסתיר זאוס את בנו לאחר לידתו מהרה, אשתו.‏[1]

דמותו של הרמס מעוצב כגבר צעיר הניצב בתנוחה כיאוסטית, שבה זרועות הגוף מצטלבות. שלא כבתנוחת ה"קונטרה פוסטו" (Contrapposto) הקלאסית, הגוף מוטה בסיבוב קטן, כאילו על ציר הגוף, כך שמתקבלת נטייה קטנה של הגוף בצורת האות S. ידו האחת של הרמס הושטה אל האוויר ואילו ידו השנייה, הנשענת על עמוד המכוסה בד מפוסל, מחזיקה את דיוניסוס. פניו של הרמס מורכנים מעט ומופנים אל החלל. על פניו של הרמס הבעה חולמנית. דיוניסוס התינוק משיט את ידו לעברו של הרמס. ייתכן כי נשא בידו אשכול ענבים, כאטרביוט (סמל) של האל דיוניסוס. הפרופורציות דמותו של הרמס מושלמת. בפניו למשל, אורך העין הוא כשליש האורך. לעומת הפרופורציות המושלמות אלו, דמותו של דיוניסוס מעוצבת בפרופורציות של מבוגר אשר "הוקטן" או "מוזער" לגודל תינוק.

הפסל התגלה בשנת 1877 בחפירה ארכאולוגית בעיר אולימפיה שבאליס, יוון. במאה השנייה לסה"נ ראה פאוסאניאס פסל "שזה נושאו, ועשוי לדבריו 'כפי מלאכתו' של פרקסיטלס".‏[2] יש המערערים על האוטנטיות של פסל ומציגים אותו כהעתק של עבודת פרקסיטלס. אחרים מתארכים אותו למאה השנייה ומציגים אותו כעבודתו של אמן אחר בעל שם זהה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו: המילטון, ע., מיתולוגיה, הוצאת מסדה, 1982, עמ' 41.
  2. ^ אבי-יונה, מיכאל, תולדות האמנות הקלאסית, מוסד ביאליק, ירושלים, 2004, עמ' 146.