השעון האסטרונומי בפראג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
השעון האסטרונומי בפראג

השעון האסטרונומי בפראג או האורלוגין של פראגצ'כית: Pražský orloj) הוא שעון אסטרונומי מימי הביניים, המוצב בכיכר סטורמסצקה שבפראג. השעון הותקן ב-1410, והוא העתיק ביותר בעולם שעדיין פועל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המנגנון המקורי של השעון הותקן על די השען מיקולאש מקאדן והפרופסור לאסטרונומיה יאן שינדל מאוניברסיטת קארל. ב-1490 הוסיף הרב-אומן מאסטר האנו את לוח השנה והבובות. לוח השנה עוטר באמצע המאה ה-19 בציורי טבע של ארבע העונות על ידי יוזף מאנס - צייר מתקופת התחיה הלאומית הצ'כית.

בתקופת מלחמת העולם השנייה, נשרף בניין העירייה והשעון ניזוק ולאחריה הוא שופץ ותוקן.

מבנה השעון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Schema Orloj en.png

פני השעון ניצבים בחזית בית העירייה הישן. מנגנון השעון מורכב משלושה חלקים עיקריים: חוגה המציגה את מצג השמש והירח בשמיים, תצוגת בובות של שנים-עשר השליחים, המוות מכה על פעמון ובובות נוספות וכן, לוח שנה המציג מדליונים של עונות השנה.

השעון מצלצל מדי שעה עגולה (מתשע בבוקר ועד תשע בערב), ומתחיל במופע: פעמונים מצלצלים והפסלים שסביב השעון מתחילים לזוז באקטים סמליים: היהירות האוחזת בידה מראה, רדיפת הבצע - בדמותו של יהודי עם שק מטבעות, שלד המיצג את המוות (ניד את ראשו מעלה מטה) ואויב הכנסייה המיוצג על ידי כופר טורקי. לצידי השעון התחתון מופיעים: ההיסטוריון, המלאך, האסטרונום והפילוסוף. החלונות שמעל לשעון נפתחים ובובות המייצגות את שנים-עשר השליחים נעות במעגל. את מופע הבובות חותם תרנגול זהב מקרקר.

לפי אגדה שהייתה קיימת הרבה שנים וניתן לשמוע אותה עד היום, השעון נבנה על ידי יאן רוז' (Hanusch) ועוזרו יעקב צ'ך. לפי אותה אגדה מועצת העיר התפעלה מאד מעבודתו של האמן, עד שציוותה לעוור אותו, על מנת שלא יבנה שעון נוסף בעיר אחרת. בנקמה על המעשה הוא זרק את עצמו על השעון ובמשך שנים רבות המנגנון לא עבד, עד שבנס הצליחו לתקן אותו. אגדה נוספת טוענת כי העיר תסבול אם השעון יוזנח ויחדל לפעול.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Stub comp.png ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.