ואף על פי כן נוע תנוע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גלילאו גליליי

"ואף על פי כן, נוע תנוע!"איטלקית: !Eppur si muove) היא אמרה המיוחסת לגלילאו גליליי. על פי המסופר, מלמל גלילאו את האמרה לאחר שנאלץ לוותר בפני האינקוויזיציה, במהלך משפטו, על חלק מתפיסותיו המדעיות, ובכללן אמונתו כי כדור הארץ סובב את השמש (המודל ההליוצנטרי)[1].

תרגומה של האמרה לעברית נשען על הפסוק בספר ישעיהו, פרק כ"ד, פסוק כ' "נוֹעַ תָּנוּעַ אֶרֶץ כַּשִּׁכּוֹר, וְהִתְנוֹדְדָה כַּמְּלוּנָה; וְכָבַד עָלֶיהָ פִּשְׁעָהּ, וְנָפְלָה וְלֹא־תֹסִיף קוּם." תרגומו המדויק של הביטוי האיטלקי הוא - "ואף על פי כן היא נעה".

בתקופתו של גלילאו, הדעה הרווחת בקרב התאולוגים של הכנסייה הקתולית הייתה שהארץ עומדת במקומה, ושהיא מרכז היקום. כל חריגה מאמונה זו נחשבה אז לכפירה, פשע שלעיתים דינו היה עונש מוות. בשל השקפותיו המדעיות, הוכנס גלילאו למעצר בית עד מותו, תשע שנים לאחר המשפט.

נוטים להאמין שגליליי לא אמר אמרה זו במשפטו, שהרי הייתה עלולה לגרום למותו. למרות זאת, יש עדות שאמר זאת מאוחר יותר לחבריו. במשך זמן רב חשבו שהמשפט הוא המצאה שמקורה במאה ה־18, אבל אז התגלה ציור ספרדי של גליליי שעליו הייתה השורה, אשר תוארך לשנת 1640, כלומר, מקורה של האמרה עוד בחייו של גליליי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]