ויקיפדיה:הזכות להישכח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Ambox important.svg
דף זה אינו דף מדיניות רשמי, זוהי רק טיוטה
כדי לדון ולהגיע להסכמות, יש לפנות לדף השיחה.

לכל עורכי ויקיפדיה יש את הזכות לעזוב. הדרך הרגילה לעשות זאת, היא פשוט להפסיק לערוך.

אם ברצונך לעזוב לצמיתות, ולהעלים כל קשר להיסטוריית העריכות שלך, אתה רשאי לממש את זכותך להישכח.

אין זה תנאי, אך בדרך כלל קהילת ויקיפדיה תאפשר לעורכים להישכח ללא פרוצדורות מיוחדות, במידה וההיסטוריה שלהם באתר הייתה ללא דופי. עורכים עם היסטורייה בעייתית עלולים להתקל בקשיים במימוש זכות זו, אך הם עדיין זכאים לה.

מימוש הזכות[עריכת קוד מקור]

  • דייל או ויקיפד בעל הרשאת "שינוי שם גלובלית", ייענה לבקשת העורך שברצונו להישכח, ויחליף את כינויו לשם רנדומלי חסר משמעות.[א]
  • עורך ששמו הוחלף, צריך לבקש למחוק את ההפניות שנוצרו משמו הישן אל שמו החדש. כמו כן, עליו לעדכן ידנית (או לבקש שיריצו בוט) את דפי השיחות בהם הוא חתם עם שמו הישן, ולשנתו לשמו החדש.
  • כל דפי המשתמש ותתי דפי משתמש של העורך שברצונו להישכח, יימחקו לאלתר. דף שיחת המשתמש ירוקן מתוכן ללא אירכוב ותוצב בו התבנית:לא לחיפוש.
  • דפי השיחה המאורכבים ירוקנו מתוכן ותוצב גם בהם התבנית "לא לחיפוש", או שתוסף בהם הפניה לדף השיחה הראשי של המשתמש. במידה ותוכן השיחות המאורכבות כבר נמצאות בהיסטוריית גרסאות של דף השיחה הראשי, יהיה ניתן למחוק כליל את הדפים המאורכבים.
  • דף שיחת המשתמש יימחק כליל רק על פי שיקול דעתו של ויקיפד בעל הרשאת ביורוקרט או במקרים מיוחדים, כגון: חשש לחיי אדם.

מה הזכות להישכח היא לא[עריכת קוד מקור]

  • הזכות להישכח היא לא התחלה חדשה עם חשבון נקי. כשאתה מבקש להיעלם, זה אמור להיות מובן לך שאתה לא תחזור.
  • הזכות להישכח היא לא הדרך הכי טובה למחיקת מידע אישי שפרסמת על עצמך בטעות. במיוחד אם אתה מתכוון להמשיך לערוך. בשביל זה עליך לפנות אל מפעיל שיסתיר את הגרסה הבעייתית.
  • הזכות להישכח היא לא דרך להתחמק מביקורת, סנקציות, או כל דבר שלילי אחר. אלא אם כן אתה באמת מתכוון לעזוב לצמיתות. עקב כך, ישנה אפשרות שהזכות לא תמומש עבור משתמשים שהפריעו להתנהלותה התקינה של ויקיפדיה, או שאיבדו את אמון הקהילה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

הערות[עריכת קוד מקור]

  1. ^ לרוב אל שם זה נלווים מספרים ותווים, שהם חסרי משמעות גם כן